Středa, 17 Srpen 2022 07:36

I golfem nepolíbenému člověku je jasné, že golfisté nachodí mnoho kilometrů, což je dobré pro vybudování skvělé kondičky, ale jsou dny, kdy se může přidružit únava nohou. Obzvlášť v tomto parném letním období, kdy vysoké teploty ubírají na síle a přidávají na objemu dolních končetin. A právě o únavě nohou a jak s ní zatočit budou pojednávat následující řádky.

Příčin, proč jsou nohy unavené, může být několik. Samotný sport pak napomáhá tomu, že se nohy udržují v kondici a nepodléhají efektu těžkosti. Tedy, pokud se to se sportem nepřežene. Zde platí jednoduchá pomoc, doplnit vitamíny a minerály, nechat nohy prostě odpočnout a dále je nepřetěžovat.
Dalším aspektem, který nohám nepomáhá, je nevhodná obuv. Nevyšlápnutá a příliš těsná bota, obzvlášť v letním parnu, kdy noha může otékat více, se tak stává botou španělskou, což dobré hře nepřispěje. V době dovolených se hojně cestuje a kupříkladu při dlouhých letech, kdy je člověk poskládaný do malého prostoru a na mnoho hodin, může dojít k nepříjemným otokům dolní části končetin, jejichž odeznění klidně zabere i několik hodin.

Výše uvedený výčet příčin vzniká převážně vlivem běžných okolností, nicméně může také jít o upozornění na začínající zdravotní obtíže. Existují i různé symptomy, které signalizují zdravotní problémy spojené s otékáním nohou. Pojďme si projít některé z nich:
Lymfatický systém je pravděpodobně ucpaný, a tak dochází k nadměrnému hromadění tekutin, tzv. lymfedému. Cévní systém může být ucpaný, jelikož chlopně v žilách nejsou efektivní, čímž se akumuluje krev v dolní části končetin. V případě chronického žilního onemocnění se doporučuje vyhýbat se teplu. Takže opalováním se zánět jen podpoří.

Hluboká žilní trombóza neboli flebotrombóza může natropit pěknou paseku, kdy krevní sraženiny brání návratu krve z nohou do srdce, přičemž zadržují tekutinu v dolní části končetin. Tento stav je bez lékařského zásahu velmi nebezpečný. Nedomykavost srdečních chlopní znamená, že srdce nemá dostatek síly na pumpování a rozvod krve po těle, z dolních partií do horních. Selhání ledvin je mnohdy provázeno otoky v nohou a kolem očí. Když ledviny nemohou plnit svou funkci, hromadí se v těle nadbytečná tekutina a sodík, což pak způsobuje otoky. Játra krom jiného tvoří bílkovinu (albumin), která tekutinu udržuje v krevním řečišti a zabraňuje jejímu vsakování do tkání. Při onemocnění jater tekutina přechází z krve do tkání a vznikají tak otoky, které se mohou objevovat v různých částech těla.

Jak řešit efekt těžkých a oteklých nohou? Krom pravidelného sportu v dobré obuvi a dodržování zdravého životního stylu pomůže rostlinná říše, jako jsou brusinky, petržel, pampeliška nebo kořen lopuchu. Případně můžete vyzkoušet následující tipy:
• Při dlouhých cestách měňte často polohu a protahujte se. Každý pohyb nohou, i když malý, napomáhá rozproudit krev a lymfu.
• Snižte příjem sodíku neboli soli. Koupel nohou v moři je naopak blahodárná.
• Brouzdáním v potůčku nebo osprchováním nohou studenou vodu povzbudíte žilní funkci a pocit těžkých nohou bude ten tam. Rozhodně se vyhněte horkým koupelím.
• Zvedněte nohy na 6 až 12 cm nad úroveň vašeho srdce. Tato poloha pomáhá srdci lépe rozvádět krev.
• Dopřejte si masáž. Začněte u chodidel a pokračujte až na stehna.
• Nechte si doporučit vhodné rehabilitační cviky.
• Kompresní pomůcky na míru jsou také vhodným řešením (poraďte se s lékařem).
• Venofarmaka zlepšují žilní oběh a je vhodné je používat již od prvních příznaků (poraďte se s lékařem).
• Existují také doplňky stravy, jako první pomoc v případě nenadálých akutních obtíží, které jsou vhodné na cesty.

Přeji vám krásné léto, příjemnou hru, a především nožky lehké jako laňka.

Text: Magda Jochmanová