Sobota, 23 Prosinec 2023 00:00

Dobrá věc se podařila, čekání je u konce. I tak by se dalo začít povídání o vinořské osmnáctce, neboť myšlenka na zrod hřiště se datuje do roku 2000. Na její zhmotnění však museli golfisté čekat déle než dvě dekády. Přijeli jsme se na vlastní kůži přesvědčit, zda se čekání vyplatilo. Jaké je naše resumé?

„Původní myšlenka na stavbu hřiště v lokalitě Vinoř sahá do období po roce 2000. Tehdy s ní přišel developer Luděk Sekyra, který golfový areál plánoval v okolí vinořského zámku. Pak svůj projekt přesunul do míst současného resortu, nakonec ale po roce 2010 myšlenku na vybudování hřiště v tomto místě opustil," popisuje historii zrodu resortu Hana Filipová, jež má v rámci Prague City Golf na starosti marketink a PR.

Po několika letech ideu převzal jiný investor, který se předtím neúspěšně pokoušel obnovit hřiště v Praze Klánovicích. Ale ani zde nedokázal věc dotáhnout do konce, vše skončilo v roce 2022 insolvencí. Navíc téměř dokončené hřiště začalo chátrat, zarůstat plevelem a nebylo vůbec jisté, že se tu někdy bude hrát. Situace se změnila v roce 2022, kdy do řešení vstoupila investiční skupina Natland, věci se daly do pohybu – začala nákladná obnova areálu a v mimořádně krátké době, už v dubnu 2023, mohli první golfisté na novém osmnáctijamkovém hřišti hrát. V červnu pak bylo otevřeno ke hře i dalších šest jamek menšího hřiště.

vinor-lake-sluka-250Kdo hřiště projektoval?
Architektem je zkušený britský golfový designér Jonathan Gaunt, který se v České republice uvedl již v minulosti, například projektoval 27 jamek resortu Kaskáda poblíž Brna.

Jak byste hřiště představili, co patří k jeho nejsilnějším stránkám?

Vinořské hřiště má především vynikající design. Je to hřiště pro chytrého hráče, je potřeba tu uplatnit znalost golfové strategie. Někde se vyplatí útočit, jít do toho naplno driverem – a pak jste i odměněni. Jinde je zase potřeba se držet zpátky, hrát hlavou, nejen mít srdce plné nadšení a odvahy. Silnou stránkou hřiště je jeho herní pestrost, jamky mají zajímavý rytmus a rozhodně nenudí. Jonathan Gaunt odvedl skvělou práci a snad každý hráč pozná či alespoň vycítí, že je to dílo skutečného profesionála.
Gaunt navíc vytvořil hřiště pro všechny: jak pro rekreační hráče s běžnou výkonností, tak pro hráče sportovní, ale i ty špičkové. Hřiště má pět sad odpališť, ze žlutých má délku 5 628 metrů, z bílých 6 020 a z černých 6 448 metrů. Charakterem se blíží linksovým hřištím Britských ostrovů – je zde málo stromů, terén je výrazněji modelovaný do vlnek a dun, takže fairwaye jsou od sebe oddělené. Nechybí množství pískových překážek – ty jsou umístěné naprosto přesně. Ozdobou jsou rozlehlé přírodní části s písčitým podložím, ponechané přirozenému vývoji (tzv. wastelands). A obecným kladem hřiště, respektive celého prostoru, je jeho volnost, vzdušnost, otevřenost. Jsou odtud také mimořádné výhledy, vidět je České středohoří, Ještěd, dokonce i Krkonoše.

Mohla byste přiblížit politiku hřiště a klubu, na jaké golfisty cílí?

Vzhledem k poloze areálu, tedy v Praze, cílíme skutečně na všechny golfisty. V Praze a ve středních Čechách je přes 25 tisíc golfistů, a všechny zde rádi přivítáme. Jak bylo řečeno, hrát zde může golfista každé výkonnosti, naprostý začátečník i zkušený hráč. Pro ty začínající je připraveno menší šestijamkové hřiště, ti zkušenější si samozřejmě rádi zahrají na velkém osmnáctijamkovém. Pro všechny tu jsou rozsáhlé a kvalitní tréninkové plochy, s drivingem o délce k 300 metrům. Vinořské hřiště se rozhodně nechce a ani nebude orientovat jen na takzvanou exkluzivní klientelu, díky své velikosti a komplexnosti nabízí všem něco a každý si tu přijde na své.

Jaké máte dosavadní ohlasy a jak jste po otevření hřiště spokojeni s návštěvou?

Věříme, že byli snad všichni golfisté především rádi, že se hřiště podařilo díky Natlandu přivést ze stavu klinické smrti k životu. Bylo by opravdu smutné, v historii českého golfu také naprosto ojedinělé, kdyby hřiště, které bylo už těsně před dokončením, nakonec zaniklo. Golfisté jsou myslíme spokojeni, že mají nový velký areál, navíc snadno dostupný, v Praze. Co se týká konkrétních zkušeností od jara 2023, tak skoro všichni oceňují design a hratelnost hřiště. Tedy to, že hráče jamky až tolik netrestají, že nejsou příliš dlouhé a nezdolatelné. Líbí se vodní překážky, malé rybníčky. A to, že jsou tu velice kvalitní greeny, na kterých se dobře, respektive spravedlivě, patuje.

Odhalil provozy nějaké záležitosti, na kterých bude třeba zapracovat?

Určitě. I když jsme hřiště otevřeli a hraje se na něm, první rok se například vždy musí počítat s tím, že tráva není tak hustá, že je potřeba, aby hrací plochy vyzrály. Přemýšlíme o tom, jak sekat roughy v okolí fairwayí, jak také postupovat do budoucna v otázce případné výsadby dalších stromů. Velice dobře se nám rozjel turnajový provoz, navazujeme také další spolupráce s firmami, organizacemi, korporáty. Samozřejmě hledáme i tu nejlepší synergii s naším druhým areálem, pražskou Zbraslaví. I toto hřiště má 18 jamek velkého, sportovní hřiště, navíc od letošního podzimu zde budou nové jamky a nová klubovna. Vinoř, Zbraslav a také driving na Rohanském ostrově v Libni dnes tvoří unikátní nabídku hřišť i tréninkových ploch Prague City Golf.

Co v nejbližší době chystáte pro návštěvníky a členy?

Pro golfisty připravujeme novou nabídku členství v Prague City Golf, tedy i na Vinoři, a to na rok 2024. Vybrat by si měl skutečně každý: hráč hrající jen občas, hráč aktivní, hráč vyloženě náruživý, hráč vyznávající klubový život, hráč preferující spíše levnější hru atd. Znovu musíme zdůraznit, že cílíme na všechny golfisty a naším cílem je také přivést ke golfu nové zájemce. I proto chystáme novou podobu golfové akademie pod vedením zkušených golfových profesionálů. Na své si u nás na Vinoři – a nejen tam – přijdou i ti, kdo golf nehrají. Vinořská klubovna s restaurací a posezením na terase, s výhledem na jižní stranu je přístupná a otevřená opravdu všem. Dobré jídlo a pití si tu může dát každý a naším cílem je stát se živým centrem městské části Vinoř, aby místní byli hrdí na to, že tu mají skutečně výtečný a dobře vedený volnočasový a sportovní areál.

Nové hřiště ve Vinoři očima všudehrálů
Jaká je Vinoř? Přečtěte si názory Všudehrálů, kteří tu už odehráli turnaj. V pondělí 17. dubna 2023 jsme odehráli Jarní všudehrálský turnaj v Praze na Vinoři. Sedm desítek účastníků okusilo jako jedni z prvních českých golfistů hřiště navržené britským architektem Jonathanem Gauntem (mj. autor Kaskády). Hřiště bylo ve zkušebním provozu, ale turnaj se vydařil. Požádali jsme účastníky o zformulování názoru na hřiště. Je to pestré čtení, snad i věrohodný obraz nového areálu, který společně se Zbraslaví patří pod Prague City Golf. Za jménem autora příspěvku uvádíme počet českých hřišť, které dotyčný nyní odehrál.

Links není mnou preferovaný typ hřiště, ale hra ve Vinoři je zábavná. Hřiště je dle mého mínění navrženo velmi dobře a podle všeho by mohlo mít do budoucna i kvalitu. Trochu bych se obával větru (i když k linksu patří). Některá odpaliště mi nepřipadla moc velká a uvidí se, zda udrží kvalitu i při větším zatížení. Bunkery v pohodě. Srovnání se Zbraslaví vychází pro Vinoř velmi lichotivě.
Aleš Laboutka (113, rekordman Všudehrálů)

Příjemné hřiště, nezáludné. Zajímavé jamky s možností agresivní/konzervativní hry, většinu rizik/překážek hráč vidí předem a je na něm, jak se rozhodne. Zatím sice syrové, ale brzy dospěje. Pozoruhodné výhledy do volné krajiny. Pokud bude v létě horko a hráč si nevezme do bagu dost vody, bude trpět. Nějaká pítka (barely s vodou) se budou hodit.
Petr Frýbl (110)

Vinoř, dlouhé čekání je u konce a my, kteří nejčastěji hrajeme ve Mstěticích a na Černém Mostě (bydlím v Mělníku, tudíž hraji nejčastěji na severu Prahy) jsme se na toto hřiště opravdu těšili.
Já jsem byl nadšen. V první řadě miluji Gauntův styl (stejně tak jako Erhardtův, přijdou mi podobné). Dále mám rád linksy s minimem vody a současně technická hřiště. Tohle vše zde je. Vody není mnoho a je na strategických místech. Bunkery jsou rozmístěny dobře, to vím, mnohokráte jsem je navštívil. Celé hřiště se dá hrát několika způsoby a až po hře jsem si uvědomil, kolik ran jsem ztratil course managementem. To je skvělé, hřiště neomrzí a není potřeba vždy vytahovat driver.
Co jsem slyšel po hře, byla výtka, že žádná jamka není zapamatovatelná, a že jsou to Mstětice bez drátů. Nemyslím, tenhle design je mnohem výš než Mstětice. Pravdou je, že ani já nemám signature hole – ale proto, že jsou všechny téměř stejně dobré a nenechají vydechnout.
Nehodnotím kvalitu hřiště. Greeny byly příšerné, ale pro zkušební provoz je to ok. Co mě ovšem nepříjemně překvapilo, byla odpaliště. Téměř všechna byla nerovná. Tohle je dle mého názoru značný problém, protože se to pravděpodobně bude jen zhoršovat. Další mínus vidím v koexistenci pejskařů a golfistů, zejména na jamkách vzadu, myslím 6 a 7. Mám osobní zkušenost, kdy pes bez vodítka běžel směrem na mě v průběhu mého nápřahu. O výrazu majitele nemluvě, měl jsem pocit, že jsem u něj doma na zahradě jako nechtěný host.
Nesouhlasím s již dříve publikovaným tvrzením, že klubovna měla, resp. musela být moderní. Zcela jasně evokuje Klánovice, je dominantou a měli bychom počkat, jak bude vypadat uvnitř. Samozřejmě, majitel mohl požádat severské architektonické studio a mohlo se o klubovně psát v magazínech o architektuře, ale prostě se to nestalo. Je dominantou a pokud bude uvnitř ve stylu britského klubu, je asi vše v pořádku.
Závěrem: tohle hřiště bude v Top 10 v Čechách. V mém osobním hodnocení ještě výše, protože tenhle styl hraji nejraději.
Miroslav Hrubý (106)

V tuto chvíli příjemné hřiště, bez podrazů. Někdy při další hře bude dobré aplikovat zkušenost, že je např. lepší být v okolí greenu delší než kratší. Jediné zásadní negativum je, že se v průběhu hry v podstatě nedá nikam civilizovaně si odskočit. Ani na pány. Ale snad někdy ty stromy vyrostou.
Jiří Kryšpín (112, spoluzakladatel Všudehrálů)

Rozložení jamek se mi líbilo, hratelnost pro mne (HCP 21) dobrá, uvidíme až narostou trávy v okolí. Jamky 6 – 9 velmi zábavné. Těším se na hru příští rok, určitě sem ale letos ještě zavítám. Moc děkuji za nevšední zážitek! Bravo Vám!
Petr Novák (71)

Že hřiště ještě potřebuje dozrát, dodělat (waste area, cesty, značení, sítě okolo příjezdové cesty), je myslím pochopitelné a rozebírat to není potřeba. Modelace jamek mě mile překvapila. I když jsou ferveje velmi často vedle sebe, neměl jsem pocit, že by se hráči nějak navzájem rušili.
Potěšilo mě, že mnoho jamek je ze žlutých odpališť skórovacích, a to i pro kratší hráče s drajvem okolo 170 metrů. Druhou ránu je možno hrát i hodně pod sto metrů. Podobné to bylo i na pětiparech, kde se greeny dají atakovat v regulaci. Samozřejmě pokud hráč není úplně mimo fervej v problémech. Normovací komise s tím samozřejmě počítala, a proto hřiště nic moc nepřidává, naopak spíše ranku sebere, ale to lze řešit změnou odpališť.
Některé waste areas nechce člověk navštívit, je v nich dost kamení (na rozdíl od Zbraslavi) a hra z nich je o zničení hole (Budou označena jako trestné oblasti, míč je možné s jednou trestnou ranou sebrat a dropnout mimo – pozn red.). Na chůzi je to placka, což je příjemné, ale určitě tady do hry bude často promlouvat vítr. Podobně jako v nedalekých Mstěticích. Hřiště mě hodně bavilo, vodní překážky nejen na dvou tříparech vstupovaly do hry, ale daly se i rozumně eliminovat. Zajímavé doglegy, které se při větší jistotě ran dají přestřelit. Umístění bunkerů vyžaduje přemýšlení a co nejvíce přesnosti při ranách do greenu. Některé jamky mi trošku připomínaly modulací Zbraslav – kopce s hustší vysokou trávou.
Osobně si myslím, že hřiště bude hlavně kvůli „hratelnosti s možností dobrého výsledku" velmi vyhledávaným. Samozřejmě bude rozhodovat, jaké budou cenové podmínky, kvalita restaurace atd.
Petr Suchan (68)

První dojem z hřiště Vinoř je, že ničím nezaujme. Je nudné, jamky jsou hodně podobné a nezapamatovatelné, podle mě chybí nějaká signature jamka. A dojem nezlepší ani klubovna, která se tam moc nehodí.
Zdeněk Tříletý (60)

Pro mě nejlepší linksové hřiště v Česku. Ze žlutých odpališť je pro mne jako seniora hratelné, pěkně se střídají delší jamky s kratšími. Není to nudné hřiště typu tam a zase zpět. Každá jamka má nějakou „příjemnou" záludnost (bunker, písečné plochy, voda). A vůbec mi nechybí auty. U greenů šikovně umístěné hratelné bunkery, které bezpečně pochytají nepřesné rány. Však jsem jich hodně vyzkoušel. Grýny pěkně modelované, nic přehnaného. Až vyzrají a zpevní, bude radost je číst. Až také zhoustne tráva, bude lépe vidět tvar fervejí. Na některých jamkách jsme se trochu ztráceli. Například na sedmé jamce (pětipar) nebylo z týčka jasné, kudy vede fervej. Určitě si tu zase rád zahraju.
Petr Novotný (81)

Hřiště včetně zázemí a cvičných ploch je na první pohled navržené a rozvržené velice šikovně a prostorně, avšak během jedné hry člověk nemůže podchytit všechny pozitivní nebo negativní aspekty. Ke klubovně (nebyla ještě v provozu) se zatím nevyjadřuji, přestože mám takový pocit, že se k tomuto hřišti jaksi nehodí.
Hřiště je umístěno na skoro úplné rovině, proto se mi líbí oddělení fervejí navezenými uměle vytvořenými hromadami hlíny, člověk má pak vždy při hře lepší pocit. Kvalita hracích ploch je zatím nedostatečná a odpovídá zkušebnímu provozu, odpovídá tedy zatím hřišti za fee 800 Kč. Chce to ještě nějaký čas nechat vše zarůst. Hra z fervejí byla často kvůli velmi řídké trávě spíše za trest.
V hlavě mi utkvělo jen pár jamek – čtyřpary 11 a 13 (kde byly první ranou dosažitelné greeny), signature holes – jamky 3 a 4 a šikovně udělané třípatry 8 a 17. Jamky 3 a 4 jsou signature holes kvůli snadno zapamatovatelné oblasti mezi jamkami, snad jediné dvě jamky, kde jsem měl nutkání vytáhnout foťák (drobná připomínka – hráči z jamky číslo 3 si mohou cestu zkracovat, pálí přes odpaliště jamky číslo 5, což mi přijde trochu nebezpečné). Jamky 1 a 2 celkem jednodušší na rozjezd, tak to má být.
Vodní překážka u greenu jamky 7 dělá hru zajímavou. Obecně se mi velice líbí, že jsou greeny u vodních překážek spádovány do vody (jamky 7, 8, 9, 13 a 17), dělá to hřiště zajímavější a těžší. Jamka 11 (a vlastně i jamka 13) je krátký drajvovatelný čtyřpar, takové jamky mám rád, kvůli takovým jamkám na hřiště rád jezdím (a nejen já). Zde se ale budou štosovat flajty právě kvůli výše uvedenému. Závěrečnou jamku 18 (pětipar) musím pochválit, je hodna toho být závěrečnou jamkou hřiště.
Tomáš Pikula (69)

Příjezd bez problému, téměř impozantní, podél drivingu, kde bych doplnil síť. Architektura dokončující klubovny mi do Prahy moc nezapadá, k anglickému linksu už ano. Driving nový, vše čisté, možnost hry z rohoží pod střechou.
Klasický styl anglického linksu, bez autů, ferveje zvlněné, od sebe oddělené vyvýšenými pahorky, profil hřiště fyzicky nenáročný. Při hře ze žlutých odpališť délka více než příznivá. Greeny byly lehce zapískované, hezky modelované, bez velkých převýšení a pater, již celkem vyzrálé, stejně jako většina fervejí. Okolo traviny zatím řídké, chce to čas. Časem, až roughy a heavy roughy vyrostou, to bude jiná hra.
Vody tak akorát, spíše ozdobné rybníky, které víceméně nejsou ve hře. Co ještě bude při hře hrát velkou roli, je vítr. Je to na kopci, a to tomu přidává, bude tam podle mě foukat vždy a pořád, jako v Anglii. Stromů minimum. Za mě moc hezké a příjemné hřiště, rozhodně se sem chci alespoň ještě jednou za rok či dva vrátit, pokud nebudou ceny fee nastaveny jako na Karlštejně