
Když se řekne Motol, většině lidí se nejspíš vybaví proslulé pražské zdravotnické zařízení. To ale neplatí pro skupinu golfistů, kteří mají okamžitě jasno. Řeč je přece o motolském devítijamkovém hřiště. Pravda ale je, že jistou vazbu mezi nedalekou nemocnicí a hřištěm přece jen lze nalézt. To v okamžiku, kdy po dohrání některý z hráčů utrpí psychickou újmu z toho, že nasbíral ran mnohem víc, než chtěl. To se totiž může stát docela snadno. Pak se může pomoc odborníka ve zdravotnickém zařízení na druhé straně motolského údolí hodit.
Ne nadarmo se o hřišti, na kterém sídlí Golf Club Praha, jeden z nejstarších golfových klubů v Česku, prakticky odjakživa říká, že jedinou rovnou plochou v golfovém resortu je podlaha v klubovně a na přilehlé terase. „Platí to stále a jsme na to v podstatě hrdí. Sám jsem tady začínal hrát golf někdy v roce 1996 a tenkrát tu trénoval Pavel Nič. A říkal jednu pravdu, kterou potvrzuji, že je to jedno z nejtěžších hřišť a co se nenaučíte v Motole, tak se už nenaučíte nikde," prozradil manažer klubu Karel Kučera (na snímku).
Svou délkou – ze žlutých odpališť 5 510 metrů (dvakrát 9 jamek) a z červených 4 864 metrů – sice nepatří k nejdelším, ale svým náročnějším profilem s množstvím převýšení, hrou nahoru a vzápětí dolů je výzvou pro všechny kategorie hráčů. Snižovat právě tady hendikep není ani trochu snadné. Prostě kromě historie na vás na tomhle hřiště dýchne i ryzí sportovní duch. „Motol vás zkrátka na golfovou kariéru připraví úžasně. Je to nádherné hřiště, skoro v centru Prahy. Jsme typická městská devítka, kam lidé přijdou, za dvě hodiny si zahrají devítku a mažou do práce," doplnil manažer.
Vojáci na hřišti rozhodně nechybí
K motolskému hřišti patřila dlouhé roky i typická klubovna. No, klubovna. V podstatě a bez urážky, takový ten „tesco barák", které bývaly v minulosti součástí mnoha staveb. I v Motole to byla původně jen dočasná stavba, ale víte, jak to v Česku, nebo přesněji v bývalém Československu, bylo s dočasností. Ne nadarmo se říkalo, že základní jednotkou dočasnosti je jeden furt. Ostatně, dočasný „tesco barák", tedy motolská klubovna, která byla postavena v sedmdesátých letech v akci Z, kdy bylo vybudované i hřiště, o spoustu let „přežila" i na území republiky dočasně umístěná sovětská vojska.
A propos, vojsko. Ač to zní na první dobrou jako nemožné, spojení mezi armádou a motolským hřištěm existovalo. Téměř legendární. V těsném sousedství pod jamkami č. 3 a 4 fungovala vojenská katedra v rámci tehdejšího vysokoškolského studia. Nebylo ničím výjimečným, když v rámci výcviku „cválala" přes hřiště skupina studentů ve vojenských mundurech vzor 60 a se samopaly vzor 58 s kadencí „tatatata a někdy i víc" na rameni. Radost z toho golfisté tenkrát neměli. „Vojáci nám tu už rozhodně nechybí," přiznal Karel Kučera se smíchem.
Proměna „dočasné" klubovny
Ale ještě zpátky ke klubovně, protože před letošní sezonou prošla radikální zkrášlovací kůrou, i když základ zůstal v podstatě dál stejný. „Osobně jsem byl spíš pro objednávku bagru, který by se tady projel dvakrát tam a zpět a postavili bychom novou klubovnu. Jenže při současných podmínkách a cenách stavebních prací by to pro nás bylo nemožné. Takže jsme spustili rekonstrukci, kompletně se změnil obvod stavby. Nutno říct, že když jsme do toho sáhli, zjistili jsme, že jedna strana byla téměř uhnilá. Kdybychom do toho nešli, tak by to nejspíš za dva roky celé spadlo. Původně jsme chtěli měnit okna a udělat zateplení, ale nakonec se to vzalo z gruntu celé. Když to řeknu nadneseně, z původní budovy zůstala jen střecha a půdorys. Takže symbol Motola zůstal zachovaný, ale dostal nový šat," popsal proměnu dočasného „tesco baráku" v moderní klubovnu už nejspíš věčnou.
Ale zpátky ke hřišti... Kdo někdy hřiště v Motole hrál, dobře ví, co ho na devíti jamkách čeká. „Musíte ho umět hrát. Je těžké, ale krásné," přidal svůj nanejvýš stručný popis místní manažer. A přidal i další informace o tom, jak se hřiště v posledních letech měnilo. „Ladili jsme i vizuál hřiště. Kde nechat vyšší roughy, kde ne, snažili jsme se, aby hřiště nebylo úplně vyholené. Hledali jsme správné nastavení a myslím, že loni se nám to podařilo i s přispěním našich profesionálů pánů Juhaniaka, Moučky a Švarce. Hřiště šlo nahoru i kvalitou. Vycházíme z toho, co můžeme a na co máme. Pan Šimáně hřiště přestavuje, aby na něm bylo něco nového, my se snažíme hřiště jinak stříhat," vysvětlil s úsměvem.
Před pár roky se uvažovalo o možnosti rozšíření devítky na osmnáct jamek, to ale podle Karla Kučery už není na pořadu dne. Mnohem víc se uvažuje o možnosti vybudování rybníka. „Na hřišti není de facto vodní překážka a tím pádem nemáme vodu, takže musíme zavlažovat z řádu, což není ani levné, ani dobré. Když zaléváte vodou, která má čtyři stupně, to greeny nemají moc rády." A kde by mohl v budoucnu rybník vzniknout? „Dole za odpalištěm čtyřky. Přemýšlíme o tom, mluvíme o tom. Teď je i taková doba, kdy jsou státní orgány nakloněné vytváření vodních ploch," dodal Karel Kučera.
Věrnost se v Motole nosí
Když už byla řeč o specialitách motolské devítky, je třeba k nim přidat i další, což jsou obě pětiparové jamky, čtyřka a devítka. Čím jsou specifické? „Zatímco na jiných hřištích jsou pětipary, na nichž se můžete dostat na green i druhou ranou, na těch našich ne. Povede se to opravdu jen málokdy, musí na to být ideální konstelace, a ještě to musí být ranař jako blázen. Ale v podstatě to nejde," popsal manažer GC Praha další motolskou specialitu.
Navzdory tomu, že golfová nabídka v Praze a okolí je hodně pestrá, v Motole mohou sázet na své věrné hráče. „Máme aktuálně zhruba 800 členů. Je to celá škála od super seniorů, řádných členů s hlasovacím právem až po hrací členství. Máme tu hráče, kteří brousí hřiště skoro každý den. Jeden z členů loni odehrál devítku 250krát! Pro spoustu lidí je to takový rituál, přijdou sem ráno, dají si kafe na terase, odehrají devět jamek, buď ještě chvíli posedí, nebo jdou do práce," uvedl Karel Kučera s tím, že si každý může vybírat i z nabídky turnajů. Je mezi nimi už třetím rokem i místní Motol Golf Tour pro členy i příchozí.
V Motole má prostor i sportovní golf. A je o něj mezi hráči velký zájem. „Máme tady ligu a k tomu další tři týmy, B, C a D. Hrají v nich normální amatérští hráči a zájem je ohromný. Máme tu 50 až 60 lidí, kteří chtějí hrát amatérský soutěžní golf. Takže není žádnou výjimkou, že v sobotu hraje jeden tým a v neděli úplně jiný. Máme z toho radost," poznamenal Karel Kučera další informaci o tom, jak to v Motole funguje.
Nebyla poslední, protože přidal hned další na téma děti. „Máme tady dětskou akademii, která čítá 100 až 120 dětí. To je podle mě docela dost. I když se neprosazujeme ve sportovním golfu úplně nejvýš, přece jen jsme pouze devítka, jsme schopni vytvořit hodně dobré podmínky. Děláme na tom, aby tady děti cítily partu, aby spolu chtěly hrát a bavilo je to," prohlásil Karel Kučera s patřičnou hrdostí.
Převzato z časopisu GOLF 3-4/2023
Text: Alois Žatkuliak, foto: Archiv klubu
Motolské jamky podle Karla Kučery
Oblíbená?
Pro mě devítka (na snímku). Není ani trochu jednoduchá, ale mám ji hodně rád. Vždycky se na ni těším. Má prostě své kouzlo.
Jamka, co umí kousnout?
Mám rovnou dvě. Jedničku a čtyřku. I když dáte na jedničce super drajv, míček vám sjede z kopce a pak musíte řešit, jak hrát na green. Hodně záleží na navrtání. A čtyřka, ta je prostě hodně dlouhá a než dorazíte na green, můžete toho hodně nasekat.
UŽITEČNÉ INFORMACE
PRAHA – MOTOL
Adresa: Goldscheiderova 318, Praha 5, 150 00
Tel.: +420 257 216 584
Web: www.gcp.cz
Email: gcp@gcp.cz
GPS: 50°3'43'' N | 14°20'19'' E
Rok otevření: 1970
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace
Počet jamek: 9 | Par: 70
Délka (m): 5 510 (žlutá) | 4 864 (červená)
Green fee (9 jamek): 600 Kč (po–čt) | 800 Kč (pá–ne, sv.)
Akceptace voucherů 1=2: pondělí až čtvrtek (start do 15.00)