
Dva nejvýše postavení hráči na světovém žebříčku bez jediného vyhraného turnaje na PGA Tour vstupovali minulý týden do finálového kola US Open na prvním místě. Vyhrát ale mohl jen jeden, a tím hráčem byl letos Matt Fitzpatrick. Sedmadvacetiletý rodák ze Sheffieldu se tak stal teprve druhým Angličanem za posledních padesát let, který se na třetím majoru sezony radoval z titulu. Zároveň je také prvním hráčem od roku 2016, který své premiérové vítězství na nejprestižnější túře světa urval právě na některém turnaji velké čtyřky - naposledy se takto razantně připomněl onoho roku Danny Willett na Masters.
Další hojně zmiňovaná zajímavost? Fitzpatrick už na hřišti v Brookline slavil před devíti lety i triumf na amatérském US Open, a je tak teprve druhým golfistou historie po Jacku Nicklausovi, který na stejném místě vyhrál následně i mezi profesionály. K favoritům přitom nepatřil, i proto, že bývá považován tak trochu za golfového podivína, nebo chcete-li nerda. Jenže právě jeho analytický až profesorský přístup ke golfu se v Brookline evidentně vyplatil a celý svět nyní smeká klobouk před tím, jak si poradil s nástrahami nelehkého hřiště.
Výrazně k tomu dopomohl Britův kedík Billy Foster, pro kterého byl nedělní triumf také nesmírně sladký. Ostřílený nosič už v minulosti pracoval pro Seveho Ballesterose, Darrena Clarka, Thomase Bjorna či Leeho Westwooda, s žádným z nich ale nikdy nevyhrál major! Po minulém týdnu už to neplatí a šťastný Foster přiznal, že mu spadl z krku obrovitý balvan. Reakce Fitzpatricka? V pondělí na svém twitterovém účtu napsal: Ben Foster a za rovnítko obrázek kozy, což v angličtině (podle překladu a analogické zkratky GOAT) znamená: Ten nejlepší všech dob.
Hlavní ovace si ale samozřejmě užil samotný hráč. S gratulací přispěchal hned na greenu osmnácté jamky krajan z ostrovů Rory McIlroy a i on připomněl, že se vítězi vyplatila tvrdá a cílevědomá práce. Nadšení pak neskrývali dokonce ani mnozí novináři, kromě britských i ti ze zámoří. Připomínalo se, že Fitzpatrick nedávno hodně pracoval na zrychlení švihu, aby prodloužil rány driverem, i skutečnost, že jako patrně jediný z předních světových golfistů hraje krátkou hru s nezvyklým překříženým držením.
Ale zpět k jeho puntičkářství. Svědčí o něm i těžko uvěřitelný fakt, že si prý Angličan za posledních dvanáct let (od svých patnácti) zaznamenal každičkou ránu, kterou kdekoli na hřišti i během tréninkových kol odehrál! Vzdálenost, použitou hůl, typ trávy, síla větru, to vše má prý doma v databázi, i z kamarádských rundiček jen tak s přáteli. Záznamy z nedělní finálové jízdy v Brookline si může podtrhnout červeně, jde totiž o jeho průlomový úspěch - a jen budoucnost napoví, zda jej rozšíří o další. Šanci bude mít už za necelý měsíc na jubilejním 150. ročníku The Open na slavném hřišti St. Andrews.
Připravil: Lukáš Pařenica
Zdroj:
https://twitter.com/PGATOURComms/status/1538309812810817539
https://twitter.com/PGATOURComms/status/1538655366375931905
https://www.instagram.com/p/CfAWstdJ8OW/
https://twitter.com/PGATOUR/status/1538690595975270400
https://golf.com/instruction/matt-fitzpatricks-20220us-open-win/?amp=1