
Golfový svět se tento týden těší na další major letošní sezony, PGA Championship navíc tentokrát přinese také jednu velkou premiéru. Poprvé v historii totiž hráči budou moci na jednom z turnajů velké golfové čtyřky používat měřící zařízení. A nutno dodat, že tohle rozhodnutí vzbudilo mezi experty i fanoušky rozporuplné reakce.
Pomůcky pro přesné určení vzdálenosti fervejí či greenů se na golfových hřištích objevují už déle než sto let. Ty úplně první, z dnešního pohledu primitivní a založené na bázi obyčejného dalekohledu, totiž spadají ještě do éry konce 19. století, kdy s nimi experimentovali hráči ve Skotsku, tedy kolébce této hry. Pokud jde o laserový zaměřovač, ten byl vynalezen kolem roku 1965, k využití v golfu se ale začal pořádně používat až v 90. letech minulého století. Od roku 2006 je pak v pravidlech zakotvena možnost používat takto zařízení při běžné hře a amatérských turnajích, pořadatelé ale mají právo jej zakázat - a zhusta tak i činí.
Pokud jde o nejvyšší světový level, použít rangefindery na hřišti nedovoluje aktuálně žádná profesionální túra, samozřejmě s výjimkou tréninkových kol. Platilo to až do letoška také o všech čtyřech majorech, tedy Masters, US Open, British Open a PGA Championship. Posledně jmenované klání ale letos oznámilo, že na Kiawah Island budou hráči moci během turnaje měřící pomůcky využít. A strhla se lavina reakcí.
Najdou se pravda i optimisté, kteří věří, že moderní technika hru zrychlí, drtivá většina odborníků se ale obává opaku. A jsou mezi nezřídka nimi i samotní hráči. „Bojím se, že v některých případech to může hru zpomalit, obzvlášť pokud si budeme výsledky třeba dvakrát ověřovat," přiznal třeba Bryson DeChambeau, paradoxně golfista, který zrovna rychlou hrou neoplývá už nyní.
Paul Tesori, který je kedíkem dalšího Američana Webba Simpsona, pak připomněl, že hráči mají v zásadě k dispozici všechna potřebná čísla v podrobných nákresech jednotlivých jamek. „Něco jim spočítáme, pak nám to rangefinder ukáže trochu jinak a přijde co? Budeme to přepočítávat?" krčí rameny. Samotný Simpson jeho rozpaky sdílí také. „Žádný podstatný rozdíl v přesnosti stejně nevidím, ale rychlosti hry to rozhodně neprospěje," míní aktuální světová desítka.
Některí golfisté pak už předem avizovali, že nové možnosti patrně nevyužijí. „Nejspíš se spokojím jen klasicky se svým yardbookem," prohlásil třeba vítěz turnaje z roku 2015 Jason Day. Další bývalá světová jednička Jordan Spieth se pak nechal slyšet, že rangefinder využije se svým kedíkem spíš jen pro ověření a nemíní na něm svou turnajovou hru přímo založit. Jeho krajan Justin Thomas pak napřímo řekl, že mu povolení měřících zařízení vadí. „Myslím, že tyhle věci vymažou výhodu v osobě opravdu dobrého kedíka. To už bychom pak snad ani pomalu nemuseli chodit na hřiště před turnajem trénovat," postěžoval si aktuální světový hráč číslo dvě.
Připravil: Lukáš Pařenica