Středa, 26 Únor 2020 14:17

Obvyklá porce čtyř majorů jakožto nejlákavějších turnajů golfové sezony má letos po čtyřech letech opět jednoho konkurenta: uprostřed léta se elitní hráči sejdou na olympijských hrách, kde bude zlato z Ria před čtyřmi lety (patrně) obhajovat Angličan Justin Rose. Pomiňme pro tuto chvíli fakt, že se nad olympiádou v Tokiu reálně začínají stahovat mračna v souvislosti se stále se šířící epidemií nového koronaviru světem, a podívejme se, kdo všechno má šanci se dostat v boji o zlatou olympijskou medaili - a kdo o to vlastně reálně stojí.

V první řadě je potřeba připomenout si podmínky. Kvalifikačním měřítkem pro olympijské Tokio je jak v případě mužů, tak i žen světový žebříček, a v něm patnáct nejvýše postavených jmen. Ta mají nominaci jistou i v případě, že hráči pocházejí ze stejné země, ovšem za každý stát mohou tímto způsobem startovat pouze čtyři golfisté. K těmto jménům pak přibudou hráči z dalších zemí tak, aby každá měla maximálně dva, a zkompletují účastnickou šedesátku, dvě místa má jisté i pořadatelské Japonsko. Kvalifikace končí 22. června, což je mimochodem pouhý den po letošním US Open, k tomuto datu tedy bude světový žebříček platný pro olympijskou nominaci: golfový turnaj se pak v Tokiu koná od 30. července do 2. srpna.

Aktuální stav necelé čtyři měsíce před deadlinem? Z Američanů, jejichž nominační čtveřice bude pochopitelně nejsledovanější, momentálně okupují čtyři nejvyšší příčky Brooks Koepka, Justin Thomas, Dustin Johnson a - pro někoho možná trochu překvapivě - Patrick Cantlay. V pozici čekatelů se pak postupně řadí Patrick Reed, Webb Simpson, Tiger Woods (ano, tohle jméno samozřejmě všechny bude zajímat nejvíc) a Xander Schauffele.

Leccos se ještě může mnohokrát změnit, další věcí pak je, že zdaleka ne všechna americká jména naplňuje představa startu v Tokiu bezbřehým nadšením. Například právě Koepka, nejvýše postavený hráč z USA a donedávna světová jednička, se totiž k účasti na olympiádě už několikrát vyjádřil přinejmenším vlažně. „Chápu, že pro spoustu sportovců, kteří běhají stovku nebo cvičí gymnastiku, je to velká pocta, na kterou musejí čekat čtyři roky. My ale máme čtyři majory každý rok, k tomu FedexCup, Ryder Cup a Prezidentský pohár... Pro mě je tohle všechno víc, než olympiáda. Ale uvidíme, jak všechno dopadne," nechal si otevřená vrátka hráč, který se během prvních dvou měsíců roku propadl z prvního na třetí místo na světě.

Co Tiger? Nejsledovanější golfista světa si momentálně ve vyhlídkách na Tokio dost pohoršil. Neobhajoval totiž v Mexiku na WGS Championship loňské dělené desáté místo a mohl jen sledovat, jak si připisují body vítězný Patrick Reed nebo druhý Bryson DeChambeau, aktuálně světová čtrnáctka a devátý nejlepší Američan. Další špatnou zprávou je pro Woodse odhad toho, jak by mohl žebříček vypadat v červnu. Jde samozřejmě pouze o prognózy a projekce, podle nich ale tou dobou bude Woods nejspíš z Američanů až desátý, a s vyhlídkami na jeho olympijský debut to tedy dvakrát růžově nevypadá.

A jen tak mimochodem, jakkoli to zní poměrně neuvěřitelně, ryze teoretickou šanci na účast v Tokiu stále živí i český golf. Momentálně nejvýše postavený tuzemský hráč Ondřej Lieser by se za určitých okolností a při sérii opravdu mimořádných výsledků na Challenge Tour mohl díky kvalifikačnímu systému s omezeným počtem hráčů každé země na Hry dostat. Musel by se ale ve světovém žebříčku vyšplhat přibližně někam ke 250. příčce, aktuálně mu přitom patří až 558. místo.

Připravil: Lukáš Pařenica