
Majorová klání jsou i v golfu těmi vůbec nejprestižnějšími, a zákonitě by tedy měly být i náležitě obtížné. Výjimkou v tomto směru nebylo ani letošní US Open, spíše naopak. Ani na turnajích velké čtyřky se totiž rozhodně nestává často, aby par hřiště dokázal v konečném účtování zdolat jeden jediný hráč. Minulý týden jím ve Winged Foot byl Bryson DeChambeau, a areál ležící v městečku Mamaroneck ve státě New York tak potvrdil, že kdykoli hostí velký turnaj, mají se i ostřílení profesionálové nač těšit.
Nebylo to samozřejmě zdaleka poprvé: konkrétně US Open se ve Winged Foot konalo letos už pošesté, přičemž první turnaj hostilo tamní hřiště v roce 1929, kdy vyhrál Bobby Jones, mimochodem také tehdy to bylo s divokým výsledkem +6. Opravdu památným masakrem se ale stal až ročník 1974, kdy sem americký šampionát zavítal potřetí. Startovní pole čítalo řadu tehdejších superhvězd a pozdějších naprostých legend, nechyběli Arnold Palmer, Jack Nicklaus či Gary Player. A všichni se zděšením postupně zjišťovali, co si na ně pořadatelé připravili.
Kombinace hlubokých roughů a tvrdých, těžko čitelných greenů nadělala tehdy ve skórkartách naprostou paseku. „Byla to asi nejdrsnější zkušenost, kerou jsem kdy v golfu zažil," vzpomínal později Gary Player. Na krátký dokument o památném ročníku se můžete podívat pod prvním z odkazů níže, noviny každopádně neváhaly do svých titulků použít slovo „masakr", a slavní hráči té doby tvrdili, že na mnohých jamkách by nezahrál par ani kouzelník. Organizátoři ale v dalších kolech nepolevili, a do mínusu se v celkovém skóre opět nedostal nikdo, ba co víc - i samotný vítěz končil s bilancí +7! Nebyl jím mimochodem nikdo z jmenovaných favoritů, ale Hale Irwin, pro kterého to byla vůbec první majorová výhra kariéry.
Před začátkem letošního US Open by se ale našli i současní hráčí, kteří mají z hřiště ve Wingeg Foot slušný mindrák. Rozhodně mezi ně lze řadit Phila Mickelsona, ten totiž byl u toho, když se sem americké mistrovství vrátilo v roce 2006, a vytouženou výhru měl prakticky na dosah. Také tehdy se nikdo z hráčů nedostal do mínusových čísel, samotný Lefty ovšem ztratil naděje až na úplně poslední jamce turnaje. Vítězem se tak stal Geoff Ogilvy a Mickelson US Open dodnes nikdy nevyhrál, přičemž jeho letošní výsledek +13 po dvou kolech prokázal, že Winged Foot už asi nikdy nebude patřit k jeho oblíbeným golfovým destinacím.
A zajímavost na závěr: pokud byste se náhodou někdy stali členy tamního klubu, zjistíte, že ve Winged Foot mají vedle řady jiných tradic i poněkud neobvyklý způsob objednávání tee time. I v éře internetu totiž platí, že jakmile je celý flajt na místě (to je ovšem důležitá a neporušitelná podmínka), položí jeden jeho člen na určené místo na prvním odpališti svůj míček. Pokud tam žádný jiný není, můžete vyrazit, pokud jich tam už pár leží, jste v pořadí. Dlouho prý ale nikdo nečeká, další z železných pravidel totiž velí, že hřiště musíte obejít nejdéle za čtyři hodiny. V tomto směru ovšem tedy přejeme hodně štěstí...
Připravil: Lukáš Pařenica
Zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=25DCh7sz4bY
https://www.skysports.com/golf/news/12177/12075301/us-open-at-winged-foot-was-2006-the-most-bizarre-major-finish-ever
https://golf.com/news/winged-foot-members-book-tee-times/