Pátek, 13 Červen 2014 17:41

Hřiště Pinehurst číslo 2, situované uprostřed Resortu Pinehurst, je považováno za jedno z nejznámějších, nejrespektovanějších a nejobdivovanějších hřišť na světě. Je jedním z osmi, jimiž se resort pyšní. A právě letos budeme svědky nevšední bitvy. Bezprostředně za sebou se tu totiž odehrají dva majory, nejprve mužské US Open a po něm se v tomtéž turnaji představí také nejlepší golfistky planety.

Tato magická osmnáctka byla otevřena již v roce 1907. Jejím autorem je známý designér Donald Ross. Navzdory otevření Ross hřiště nicméně vždy pokládal za nedokončené a pohrával si s jeho designem až do své smrti v roce 1948. Sám svůj „masterpiece" komentoval slovy: „Je to nejférovější test pro špičkový golf, jaký jsem kdy navrhl."

Hřiště je vyhlášené pro své tzv. korunní, zvlněné greeny. Sama jsem si během své kariéry „podobné" greeny vyzkoušela hned vedle, prakticky přes plot, v resortu Pinehurst při svém druhém startu na US Open. Hrálo se na Pine Needles v Severní Karolíně, které rovněž navrhl Donald Ross.
Pokud jste tento termín ještě neslyšeli, pak vězte, že označuje green s poměrně malými plochami pro umístění vlajky (pin pozice), od kterých se vše dramaticky svažuje k překážkám okolo greenu. Ty jsou neskutečně rychlé, a tak pokud rána na green není dostatečně přesná, popřípadě míči neudělíte potřebnou dávku spinu, nebo je naopak příliš agresivní či nepadá z dostatečné výšky bez rotace (tzv. death ball), skončíte okamžitě v bankru, rafu... , ale vždy každopádně daleko od místa, kam jste jej chtěli původně posadit. Když se pak konečně dostanete na green, přičemž vás nečeká lehký chip či pitch, s patováním nastanou podobné trable.

Zahrajete-li pat jen o fous mimo vytyčenou dráhu, silněji či naopak jemněji, dostanete míček „z kola ven". Stoprocentně se ocitnete mimo green. Postihlo to i bývalou světovou jedničku Lorenu Ochoa v roce 2007 na hřišti Pine Needles (během US Women's Open), kdy se na poslední jamce vypatovala až do bankru! Mně se to „povedlo" také, ale myslím, že až třetím patem. Tím jsem si samozřejmě velmi zkomplikovala postup do dalších kol.

Donald Ross si přál, aby hráči museli používat vždy určitou strategii. A skutečně toho docílil. Před čtyřmi lety (2010) provedla designérská společnost Bill Coore a Ben Crenshaw modernizaci původního hřiště, strategické a přírodní prvky, jež byly pro Rosse charakteristické, nicméně zůstaly zachovány. Pokud se sem vypravíte, zahrajete si na zrenovovaných plochách v intencích původního Rossova plánu.
Všem, kteří se chystají vyzkoušet hřiště Pinehurst č. 2, bych doporučila dát si před hrou sklenku červeného či bílého, nebo dokonce ještě něčeho ostřejšího, případně si dopřejte něco na dodání odvahy, zároveň ale zachovejte trpělivost. Korunní greeny vám totiž mohou zcela znepříjemnit den. Zkrátka hřiště pro opravdové masochisty!

Resort Pinehurts je opravdu jedinečné místo. I slavný Bobby Jones pro něj měl slabost. „Pinehurst má v sobě něco zvláštního, něco, co možná předčí i kouzlo hřiště v St. Andrews! Především jsou to lidé, které tam poznáte, s nimiž si zahrajete a zavzpomínáte. Uvítají vás, jako byste dorazili po dlouhé době šťastně domů," nechala se slyšet golfová legenda.
I pro Jacka Nicklause, který se na konci golfové kariéry pustil do navrhování golfových hřišť, je tato osmnáctka nejobdivovanějším designérským dílem. Snad proto se jen tady mohou během dvou týdnů odehrát dva navýsost prestižní turnaje, pánské i dámské US Open.

Všechno to začne ve čtvrtek 12. června v Pinehurst Resort & Country Club pánským US Open. Jako obvykle se bude hrát čtyři dny, 72 jamek na rány. Po dvou kolech následuje cut pro 60 nejlepších včetně ties. Pokud po čtyřech kolech dosáhne nejlepšího skóre více hráčů, odehraje se v pondělí 16. června rozehrávka na 18 jamek. Nedojde-li k rozhodnutí, pokračuje se jamku po jamce způsobem náhlé smrti (sudden death). To se mi na US Open vždycky líbilo. Naděje, že bude turnaj pokračovat do pondělí a vzrušení hráčů i diváků se ještě o chvíli protáhne.
Ostatně US Open patří k nejnavštěvovanějším turnajům ve Spojených státech. Davy diváků jsou obrovské. Při své první i druhé účasti jsem si při cestě na první odpaliště připadala jako rocková hvězda. Pokud jste „IN", a tím mám na mysli ve vyhrazeném prostoru, z ničeho nic se z vás stává superstar. Lidé, kteří o mně nikdy v životě neslyšeli, žadoní o podpis. A vy podepisujete, až ruce bolí. Sen malé holky z Karlových Varů se tedy naplnil, dává autogramy a s hrůzou zjišťuje, že to není až tak úplně fantastický zážitek.
Věřte, po chvilce by toho měl i trpělivý člověk dost, a to já nejsem! Takový zájem o vás, trvá-li příliš dlouho, vyčerpává. Naštěstí bodyguardi jsou všude a lidé přece jen respektují nejen je, ale zejména vyhrazené prostory.

Při registraci na US Open si vás pracovník USGA vezme stranou a vysvětlí vám, že se z mnoha fanoušků často stávají „stalkers" (fanatičtí fanoušci). Proto chtějí, abyste jim dali vědět, jestliže zpozorujete, že vás někdo sleduje, nebo vás dokonce začne obtěžovat. Zpozorují-li to oni, zeptají se, zda mi to mají oznámit, nebo mají zakročit, aniž bych o tom musela být informována. Podepsala jsem tenkrát dokument, že si o přítomnosti stalkerů nepřeji vědět. Už tak je tam vzrušení až přespříliš.
Atmosféra US Open je vůbec nepopsatelná. I vzduch je kvůli nervozitě tak nějak řidší, skoro se nedá dýchat!

Letos se počítá s tím, že se v Pinehurst během US Open a US Women's Open objeví na 350 000 návštěvníků! Dokážete si ten dav vůbec představit? Ve stanovách US Women's Open pro tento rok jsem si povšimla ještě jedné novinky. A ta už je méně příjemná. Jak jsem se zmínila o specifiku US Open, stává se, že po čtyřech dnech neznáme jméno vítěze či vítězky. V tom případě se pokračovalo play-off na dalších 18 jamek.
Bohužel tento rok tomu bude v Pinehurst na dámském podniku jinak. V případě rovnosti výsledku se bude okamžitě pokračovat dál, a to rozehrávkou na třech jamkách. Nepadne-li na nich rozhodnutí, následuje náhlá smrt. V pondělí už ženy na hřišti neuvidíme a termín konání od 19. do 22. června zůstává neměnný. Škoda!

Výkonný ředitel USGA Mike Davis nedávno prohlásil: „Očekáváme, že tento rok zrenovované hřiště nabídne hráčům náročnou, avšak úžasnou zkoušku. Budou čelit situacím, jež je donutí hrát rány, o kterých na předchozích ročnících US Open vůbec nemuseli přemýšlet. Díky tomu ale získají nové, neocenitelné zkušenosti."
Co se týče délky hřiště, rozhodně se pro oba turnaje bude lišit. Muži změří síly na 7 562 yardech, ženy čeká kratší porce v podobě 6 649 yardů. Ostatní charakteristiky jako třeba rafy a pin pozice by měly zůstat pro obě Open stejné. Ženy by však měly hrát na měkčích greenech.
„Neslibujeme, že něco podobného plánujeme i v budoucnu. Každopádně se nemůžeme dočkat, jak dvě Open ve dvou týdnech proběhnou," těší se Mike Davis.

Kde hledat favority v mužské kategorii? Podíváte-li se na kurzy největších amerických sázkových kanceláří, víceméně se ve jménech shodují.

SÁZKOVÉ KURZY 2014 US OPEN
Tiger Woods 6/1
Rory McIlroy 14/1
Adam Scott 16/1
Phil Mickelson 18/1
Justin Rose 20/1
Henrik Stenson 22/1

Uvedené tabulky mě trochu překvapily. Nemusíte se mnou souhlasit, ale na Tigera bych tentokrát asi nevsadila. Jednak se na sto procent ani neví, zda vůbec do turnaje nastoupí. Podle ESPN.com, (23. dubna 2014) se „momentálně rychle zotavuje a je v dostatečně dobré formě, která mu umožňuje čipovat a patovat. Podle plánu by se měl do kolotoče turnajů vrátit během léta".
Operace skřípnutého nervu v zádech (23. 3.) proběhla bez problémů, o měsíc později pak jeho agent Mark Steinback pro ESPN.com uvedl: „Tiger dělá každý den velké pokroky. Lékaři i fitness trenéři se zdají být s jeho pokrokem spokojení, zotavuje se podle plánu. Nikdo však jeho přesný plán nezná, a tak nelze s jistotou tvrdit, kdy se k soutěžní hře vrátí."

Doufám, že se Tiger dostane rychle do formy a do turnaje nastoupí. Pro golfové fanoušky a golf samotný je Woodsova účast na US Open velice důležitá. Já osobně bych ho ale na výhru určite netipovala. Zvítězit na tomto majoru je skutečně „heroický" čin. Člověk musí být naprosto v pořádku jak po fyzické, tak po psychické stránce.
Každý sportovec, který se zotavuje z takového zákroku, je určitě mírně psychicky a fyzicky labilnější. Věřím, že Woodsova sebedůvěra a soustředění se znovu vrátí a budou patřit k jeho nejsilnějším zbraním, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Vzhledem ke všemu, čím v posledním období prošel, nevěřím, že se dá dohromady tak, aby se umístil v top 5, nebo dokonce zvítězil. I Tiger je jen člověk a dnes už není to, co býval. Přece jen čas dožene i nejlepší z nejlepších.

Osobně je pro mě větším favoritem Rory. Netrápí ho žádné fyzické problémy, je v nejlepší formě. Momentálně je desátým hráčem světa a pokud se podíváte na jeho letošní statistiky na PGA Tour, patří mu třetí místo z hlediska průměrného skóre (69,62 na kolo). Lepší už jsou jen Sergio García (69,55) a Bubba Watson (69,58).
McIlroy je čtvrtý v počtu birdie na kolo. Z 69,1 % ran, které zahraje do greenu, má šanci na birdie. Právě tato statistika má na majorech velkou váhu, protože se hrává na těžších hřištích než obvykle, kde hráči tolik neskórují. Pro Roryho hovoří i fakt, že už US Open jednou vyhrál, nedostane se tedy do pozice, které ještě nikdy nečelil.

Dále tu máme Adama Scotta a jeho dlouhý patr. Zdá se být ve formě. Momentálně vystřídal na čele světového žebříčku Woodse, průměrné skóre na PGA Tour drží na 69,9. Bohužel mu Masters kvůli třetímu kolu a jeho 76 ranám nevyšlo (69, 72, 76, 72). Ostatní dny ale dokazoval, že se s ním během US Open bude muset počítat. Rozhodně není bez šance na výhru nebo čelní umístění, záleží jen na tom, zda zvládne bez výkyvů všechna čtyři kola.

Poslední hráč, o kterém se chci zmínit, je Phil. Je o něm známo, že se mu pod tlakem zvedne adrenalin, naneštěstí pro něho někdy až příliš. Není vyznavačem bezpečné hry, počíná si velmi odvážně, až riskantně, a to za všech okolností. Tím je mnoha lidem včetně mě sympatický. Pozorovat ho během kola je neskutečně vzrušující, nebýt přemíry adrenalinu... Pod tlakem nedělá vždy správná rozhodnutí.
Určitě patří k okruhu hráčů, kterým bych výhru přála, ale ani na něj bych si letos nevsadila. Na začátku sezony měl problém se zády, což ho donutilo skrečovat Farmers Insurance Open. Patrně se rozhodl dobře, nechtěl hrát s bolestmi a dal si pauzu, aby si nezadělal na problémy pro zbytek sezony. Každý golfista si totiž při bolesti ulevuje, mění švih a podvědomě chrání postižené místo. Phil si dopřál odpočinek a věřím, že bude na turnaji opět v dobré fyzické kondici.

Osobně bych se asi soustředila na mladší generaci zastoupenou hráči jako Justin Rose, Webb Simpson, Bubba Watson, Rory, Adam Scott, Henrik Stenson, Jason Duffner a podobně. Žádný z nich není na Open nováček, mají dostatek zkušeností, talentu i potřebnou kondici.

Každopádně letošní US Open bude dozajista vzrušující událost. USGA tento rok obdržela rekordních 10 127 přihlášek. To je výrazně víc než vloni, kdy se na turnaj v Admor v Pensylvánii přihlásilo „pouhých" 9 860 golfistů. Mezi přihlášené se pochopitelně počítá i 51 nominovaných hráčů a 12 bývalých šampionů, kteří se kvalifikace neúčastní. Přihlášky dorazily ze všech 50 amerických států, Puerto Rica, DC a dalších 75 zemí světa.

Open šampionát je nejdemokratičtějším turnajem na světě. Pokud přemýšlíte i vy o startu na US Open, budete potřebovat hendikep 1,4. Poplatek za přihlášku se pohybuje okolo 150 dolarů, což je ve srovnání s jinými turnaji na Tour minimální suma. „Legrace" začíná lokální kvalifikací na 18 jamek, kterou budete muset nejspíš vyhrát, abyste postoupili do druhé fáze, tzv. Sectional Qualification. A to už je pořádná fuška, jelikož za jediný den musíte odehrát 36 jamek. Nejenže je náročná psychicky, ale je rovněž vyčerpávající fyzicky. Chcete-li projít, pak nejlepší recept zní: vyhrajte ji!
Počet hráčů se při každé kvalifikaci mírně mění, ale z jedné kvalifikace projde minimální počet golfistů. Vždy je nejlepší soustředit se jen na vítězství, tím máte postup na US Open zaručený.
Přeji všem proto hodně štěstí v honbě za účastí na Open. Nebo se alespoň příjemně bavte u televize a fanděte těm vašim oblíbencům, kteří se do pole dostali.

Převzato z časopisu GOLF 6/2014
Text: Jana Peterková, foto: Pinehurst Resort