
A Oskara získává... filmů, kde hraje golf ústřední roli, je řada. A těch, kde se objevují golfové scény, ještě víc. Vítejte na přehlídce toho nejznámějšího, co bylo o golfu natočeno.
Goldfinger
Začít bychom měli filmy opravdu golfovými, ale úplně první musí být kultovní osmiminutová scéna z bondovky Goldfinger, tu viděl snad každý. A je to absolutní klasika. Ve fiktivním klubu Royal St. Marks (ve skutečnosti se natáčelo v klubu Stoke Park nedaleko Londýna) se James Bond (Sean Connery) a jeho sok Auric Goldfinger (Gert Fröbe) utkají v nervy drásajícím souboji. V sázce je zlatý prut v ceně 5 000 liber, ale i mnohem víc – oba chtějí vyhrát nad svým protivníkem za každou cenu.
Goldfinger řekne: „Přesně podle pravidel?" A Bond odvětí: „Ale samozřejmě!" Scéna je ovšem plná golfového podvádění na nejvyšší úrovni. Goldfingerův korejský osobní strážce, zde v roli caddyho, upustí při hledání šéfova míčku nohavicí míček a ohlásí jeho nález, Bond řekne svému caddymu, že to není ten pravý, caddy se zeptá, jak to Bond ví, a ten odvětí: Protože mu na něm stojím.
Přes pár dalších podvůdků, mluvení do rány a podobně se dostanou na předposlední jamku, tam Goldfinger zapatuje, Bond mu vyndá míček, ale v ruce ho zamění za jiný. Poslední jamku Goldfinger vyhraje, Bond mu zase vyndá míček a klidně řekne: Vy jste hrál Slazenger 1?
Goldfinger znervózněle přisvědčí a Bond řekne: Ale tohle je Slazenger 7! Bond přebere šek, zuřící bodyguard rozdrtí míček v ruce a pak, jako výhružku Bondovi, srazí kloboukem s dobře vyztuženou hranou hlavu vedle stojící sochy. Mimochodem, i ten bodyguard, korejský zápasník a vzpěrač Harold Sakata, je brilantní, rovnocenně sekunduje hlavním hrdinům.
Tuhle scénu milují golfisté už celá desetiletí a sám Sean Connery, který kvůli ní bral hodiny golfu, už od golfu neodešel a hraje dodnes. I autor bondovek Sir Ian Fleming byl vášnivým golfistou a členem klubu Royal St. George's – snad proto dokázal do té scény včlenit tolik golfových „nepravostí". Jak Fleming, tak ve filmu Bond mají HCP 9...
A ještě jeden moment – Goldfinger poznamená, že jeho bodyguard není moc dobrý caddy – „protože golf není v Koreji zrovna národní sport". Stačilo pár let...
A už jsme u filmů opravdu golfových.
The Legend of Bagger Vance (Legenda o slavném návratu)
Sportovní drama z roku 2000 podle stejnojmenné novely s ohromně silným obsazením. Režíroval ho Robert Redford, před kamerou měl Matta Damona, Charlize Theron, vypravěčem byl Jack Lemmon ve své poslední roli. Uprostřed malebné Georgie krizových 30. let chce místní hvězda amatérského golfu Junuh pomoci golfovému klubu své exmanželky. Naplánují spolu exhibici mezi Walterem Hagenem a Bobby Jonesem, oba slavní skutečně přislíbí, a aby nalákali místní, hraje s nimi jako domácí soupeř Junuh.
Tomu se nabídne jako caddy mysteriózní muž, který si říká Bagger Vance: je to vlastně jeho anděl strážný, který mu chce pomoci zbavit se traumatu z první světové války. Junuh ho napřed poslouchá, ale ke konci se vzepře jeho radám a Vance zmizí. Po dramatickém průběhu plném krásného golfu se trojice rozejde remízou. Bagger Vance se ještě objeví na konci filmu, v poslední hodince vypravěče celého příběhu. Jeden z nejlepších filmů se sportovní tématikou vůbec.
Seve: The Movie
Mix dokumentárních záběrů a životopisu velkého Severiana Ballesterose, protkaná rozhovory s jeho spoluhráči a jejich vzpomínáním, se občas nedrží přesných faktů, sem tam se odchyluje od skutečnosti, zejména v popisu Seveho mladých let, kdy ho velice přesvědčivě hraje šestnáctiletý José Luis Gutierrez.
Režisér některé situace úmyslně zdramatizoval, ale golfistům se film o asi nejcharizmatičtějším hráči své generace a bývalé světové jedničce líbí. Pochválil ho i exšéf European Tour O´Grady s tím, že by se film zamlouval i samotnému Sevemu. Dokončen byl před pěti lety, do Španělska dorazil s ročním zpožděním.
The Greatest Game Ever Played (Golfový sen)
Tato v Kanadě v roce 2005 natočená biografie popisuje mládí a pak triumf Francise Ouimeta, který dokázal v roce 1913 jako první amatér vyhrát US Open. Mladík z chudých poměrů se v brooklynském Country Club postaví odporu svého otce ke golfu („najdi si opravdovou práci") i golfovému umu velkého britského golfisty Harryho Vardona, svého dětského hrdiny.
Trošku zdramatizovaného vrcholu dosahuje film v osmnáctijamkovém play-off. Ve filmu vyhraje Francis o ránu, ve skutečnosti to bylo o pět, ale to by nebylo na pořádnou zápletku. Někdy odchylka od skutečnosti věci pomůže... Pěkný film.
Tommys Honour (Tommyho čest)
Skotská odpověď na hollywoodské golfové filmy vypráví o vztazích golfových pionýrů Toma Morrise staršího a mladšího. Režisér – syn Seana Conneryho Jason – dokázal vykreslit tragickou a zároveň fascinující rodinnou atmosféru u Morrisů, jeho slavný otec mu v lecčems pomohl. Místa scén ve východním Skotsku a lokální herci dodávají filmu zvláštní atmosféru, která daleko přesahuje samotný sport. „Je to film o golfu, ale ještě víc jde o srdce," tvrdí o filmu Connery junior.
Caddyshack
Tahle v roce 1980 natočená komedie dala dohromady jeden z nejvtipnějších a zároveň nejbláznivějších ansámblů své doby a dávno se stala kultem. Nejvíc vynikají Chevy Chase v roli golfisty Ty Webba a proslulý komik Bill Murray jako greenkeeper Speckler. Děj se odehrává v noblesním country klubu Bushwood. Speciální hvězdou filmu je Mr. Gopher, zlomyslný sysel, který přeorává hřiště a tvrdě bojuje proti greenkeeperovi.
Střetávají se tu dva zcela protichůdné světy – členů a zaměstnanců. Bill Murray je podivínský, má slabost pro seniorky (ve filmu je hodně mladý), jeho souboj na život a na smrt se zákeřným hlodavcem se stará o spoustu komických zápletek.
Ale i další figurky – zbohatlický hulvát, svůdník, cholerický blbec, biskup – jsou perfektně vykresleny a humor, který předvádějí, přesáhl jejich dobu. Mezi gagy vyniká třeba obří bag jednoho z protagonistů se zabudovanou zvukovou aparaturou, telefonem, minitelevizí a zásobníkem na pivo. Na rozdíl od všech jiných golfových filmů se tady golf nebere vážně. Jedenáct týdnů natáčení byla jedna velká párty, dlouhé noci s alkoholem a kdečím dalším, na place pak se spoustou improvizace.
Z filmu se stala legenda, sám Bill Murray má s jedním ze svých bratrů dvě restaurace se jménem Caddyshack... Režisér Harold Ramis říká: „V tom filmu uvidíte ty možná nejhorší rány, jaké svět kdy viděl. Ale golfistům to nikdy nevadilo." Možná i proto je Caddyshack tak oblíbený...
Happy Gilmore (Rivalové)
Snad žádný film neměl tak velký vliv na dnešní golfový svět jako tato komedie, i renomovaní profesionálové si na drajvinku často zkoušejí odpal hlavního hrdiny Gilmora s rozběhem a další kouzla, která tento neúspěšný hokejista s drtivým odpalem umí. Ten ale zavádí do golfového prostředí hokejové manýry včetně šarvátek... Etablovaný golfový svět s ním přirozeně má problémy, ale Gilmore se dokáže prosadit, což vede k dlouhé řadě bláznivých scén. První půle filmu je plná gagů, druhá trochu ztrácí na tempu, ale je to golfová zábava, tak proč ne...
Tin Cup (Zelený svět)
Tady si golf (a ne ledajaký) zahrála velká hvězda, sám Kevin Costner. Dokonce strávil před filmováním spoustu hodin s trenérem a velkou většinu úderů ve filmu odehrál sám. Romantická komedie z roku 1996 se odehrává na pouštním drajvinku v Texasu, kde se dříve špičkový profesionál Roy „Tin Cup" McAvoy živí dáváním lekcí. Jednou z žaček je psycholožka, jež ho dovede k rozhodnutí ještě jednou se do toho dát.
Ron se kvalifikuje na US Open, ve vrcholné scéně musí přestřelit překážku dlouhým úderem, zasekne se, nechce si po prvním neúspěchu vzít úlevu, hraje další rány z původní pozice, napíše dvanáct, prohraje turnaj, ale vyhraje sám nad sebou...
Ve filmu se objevili i skuteční golfisté Johnny Miller, Phil Mickelson, Fred Couples a řada dalších hvězd.
Bobby Jones – rána génia
Film o nejslavnějším amatérovi všech dob, zejména o roce 1930, kdy Bobby vyhrál všechny čtyři majory, čímž zkompletoval Grand Slam.
Převzato z časopisu GOLF 11/2019
Text: Ivod Doušek, foto: Globe Media / Reuters