
Pohled na golfový žebříček nabídl v polovině září samá zvučná jména. V čele se usadil Scottie Scheffler, jehož pronásledovali Rory McIlroy a Cameron Smith. Mezi nejlepšími hráči světa figurovali také Jon Rahm nebo Justin Thomas. A do této společnosti patřil ještě nedávno tak trochu nenápadný Američan – Sam Burns.
Burns byl v polovině září dvanáctým nejlepším hráčem planety. Není to však tak dávno, co patřil do top 10, ve které byl snad nejméně nápadným hráčem. Jeho kariéru totiž neprovází žádné výstřelky, skandály nebo velké projevy emocí. Šestadvacetiletý Američan působí klidně. A taky sbírá velké úspěchy.
Narodil se v červenci roku 1996 v Shreveportu v Louisianě. Ještě předtím, než se dal na profesionální kariéru, byl na Calvary Baptist Academy trojnásobným individuálním mistrem státu a v roce 2014 získal ocenění AJGA Rolex Junior Player of the Year.
Studoval na Louisiana State University, kde během své druhé sezony dokázal vyhrát čtyři turnaje. Za sezonu 2016/17 získal ocenění Jack Nicklaus National Player of the Year a v roce 2017 reprezentoval Spojené státy na vítězném Arnold Palmer Cupu. Ve stejném roce se kvalifikoval na Barbasol Championship z kalendáře PGA Tour, kde dělil šesté místo. Sečteno a podtrženo, zaděláno na úspěch rozhodně měl.
448 textových zpráv
Od amatérů k profesionálům přešel v říjnu roku 2017. Premiéru si odbyl na Sanderson Farms Championship, kde skončil na 43. příčce. O týden později pak dělil dvacátý flek na Shriners Hospitals for Children Open. I nadále sbíral zajímavá umístění a dařilo se mu taky na Web.com Tour, kde v roce 2018 ovládl Savannah Golf Championship a připsal si své premiérové profesionální vítězství. Vybojoval jej díky parádnímu finiši, během něhož zahrál tři birdie v řadě a o jednu ránu udolal Roberta Castra. Na konci sezony pak věděl, že má jisté místo na PGA Tour.
Ve stejném roce si na Honda Classic zahrál poslední kolo po boku Tigera Woodse. „Mám dojem, jako by bylo všechno otupělé. Skoro jako bych oněměl. Vidíte toho chlapa v televizi, vidíte ho všude, stojíte vedle něj na odpališti a říkáte si – to je Tiger Woods," vzpomínal Burns na setkání s americkou golfovou legendou. Nakonec se však osmělil. „Každý v mém věku, nebo vlastně v jakémkoli věku, si chce zahrát golf s Tigerem Woodsem, natož v neděli na Honda Classic. Užili jsme si to a byla to opravdu zábava," dodal Sam, který dostal po finálovém kole 448 textových zpráv. „Hrál nádherně," pochválil jej potom Tiger.
Titul pro synovce
Na začátku loňského roku zaujal třetím místem na Genesis Invitational, kde zaostal jen jednu ránu za dvojicí Tony Finau a Max Homa, kteří se pak porvali o titul v play-off. Burns byl přitom tři kola v čele, ve finálový den mu ale nevyšla druhá devítka, což ho stálo šanci zaútočit na premiérový titul z PGA Tour.
Toho se dočkal až loni v květnu na Valspar Championship, kde zahrál poslední kolo na 68 ran a o tři rány porazil druhého Keegana Bradleyho. „Pro tuhle chvíli jsem tak tvrdě pracoval. A obětovali jsme tomu všichni strašně moc," svěřil se poté, co ve výhru proměnil svůj 76. start na PGA Tour. Do finálového kola vstupoval už potřetí z vedoucí pozice, bylo to však poprvé, co svou jízdu dotáhl k titulu.
Druhý titul na okruhu vybojoval loni v říjnu na Sanderson Farms Championship. Tentokrát se však nacházel v jiné situaci, než na jakou býval zvyklý. Ve vedení se totiž držel po třetím kole mladý Američan Sahith Theegala. Tomu ale poslední kolo nevyšlo a propadl se na osmé místo.
Burns svůj titul věnoval svému malému synovci, který v dallaské nemocnici bojoval se zánětem mozkových blan. Na jeho podporu hrál ve finálovém kole ve žlutém tričku. „On si to pamatovat nebude, protože je mu pouhých pět nebo šest týdnů, ale já s celou svou rodinou rozhodně ano. Myslím pouze na svou sestru a jejího manžela, čím si jejich rodina musí procházet. Je to hodně těžké a prosím všechny, aby se za ně modlili," nechal se slyšet.
Oporou v kariéře mu už je manželka Caroline Campbell, kterou si vzal v roce 2019. Znají se už od pěti let a randit spolu začali na Louisiana State University. „Byla to má první valentýnka, když nám bylo pět let. Ale potom se mnou nechtěla mít nic společného, až do střední školy," usmíval se zpětně Burns, který svou partnerku a bývalou atletku požádal o ruku během RBC Heritage 2019. „Doufám, že spolu prožijeme mnoho let, zestárneme spolu a užijeme si spoustu zábavných věcí," věří.
Ryder Cup? Snad příště
Sam Burns doufal, že mu triumf na Sanderson Farms Championship zajistí i místo v Ryder Cupu. Kapitán amerického týmu Steve Stricker na něj ale nakonec neukázal. „Když mi Stricker v pondělí zavolal a řekl mi, že jsem se nedostal do týmu, byla to pro mě další velká motivace, ale zároveň to dost bolelo. Rozhodně mě to ale nakoplo k tomu, abych se dostal do týmu v následujícím období," vyhlásil tenkrát bojovně.
V mezidobí se činil, a tak není divu, že se letos týmové pozvánky dočkal, když si vybojoval účast v Prezidentském poháru. „Je to konzistentní a sebevědomý hráč, ale také skvělý spoluhráč a někdo, koho chcete za partnera. Je to prostě chlap, který nerad prohrává," uvedl na jeho adresu kapitán USA Davis Love III.
Poprvé v desítce
Letos do sbírky přidal i další dvě trofeje. Parádního výsledku dosáhl opět na Valspar Championship, kde v rozehrávce porazil Davise Rileyho a obhájil titul z předešlého roku. „Je to šílené. Davis hrál dnes dobře, zvlášť v závěru kola. Já se jen snažil hrát vyrovnaně, nedělal jsem moc chyb. Proto jsem tak šťastný," radoval se Sam. Není bez zajímavosti, že navázal na Paula Caseyho, který stejný turnaj dokázal vyhrát v letech 2018 a 2019. V následujícím roce se kvůli koronaviru nehrálo a pak začala vláda Burnse.
„Celý den jsem se jen snažil držet hrát vyrovnaně, žádné lítání vysoko nebo nízko. Prostě konzistentní výkon bez chyb. A vidět, jak míček zapadá do jamky na druhé jamce play-off, to byl úžasný pocit," usmál se americký vítěz, jenž se poprvé v kariéře dostal do elitní desítky světového žebříčku, ze které naopak po dlouhých sedmi letech vypadl ranař Dustin Johnson.
Životní pat
Dosud posledního turnajového vítězství dosáhl na květnovém Charles Schwab Challenge. I tam ovládl play-off, ve kterém vyzval Scottieho Schefflera. O Burnsově titulu rozhodl téměř dvanáctimetrový pat na první jamce rozehrávky. „Bože, ani nevím, jak se mi povedlo. Myslím, že vzhledem k dnešním podmínkám a tomu, jak bylo těžké hrát, můžu být hrdý na to, jak jsem to zvládl," zářil radostí. Na turnaji přitom stáhl ztrátu sedmi ran, čímž se zasloužil o nejlepší comeback v turnajové historii na Colonialu. Stávající rekord držel od roku 1994 Nick Price.
„Odehrál jsem opravdu hodně dobré kolo. Zvlášť poté, co se mi ani trochu nepovedla rána na dvanácté jamce, ale jsem pyšný na to, jak jsem zvládl zbytek kola. A ten pat v play-off, to byla třešnička na dortu," dodal milovník rybaření, lovu a amerického fotbalu.
K němu měl vůbec v mládí blízko a přemýšlel o tom, že by šel hrát fotbal. Nakonec ale zvítězila golfová cesta, kterou kráčí velmi úspěšně. Na první pohled sice působí nenápadně, jeho výsledky však mluví za vše. Američané mají dalšího golfistu, jehož se vyplatí sledovat.
Text: Petr Sobol, foto: Getty Images
Převzato z časopisu GOLF 9-10/2022
STRUČNÁ VIZITKA
SAMUEL HOLLAND BURNS
Datum narození: 27. července 1996
Místo narození: Shreveport, Louisiana, USA
Bydliště: Choudrant, Louisiana, USA
Pro od roku: 2017
Vstup na PGA Tour: 2019
Počet profesionálních výher: 5 (PGA Tour – 4, Korn Ferry Tour – 1)
Umístění na světovém žebříčku (umístění k 15. 9. 2022): 12.
Umístění ve Fed-Ex Cupu (konečné umístění v sezoně 2022): 24.