Pátek, 20 Leden 2023 17:24

Trochu ve stínu kontroverzí kolem nově vzniklé série LIV Golf se letos světovým golfem plíživě řeší i jedno zajímavé téma. Jeho jméno? Dress code. Hlavní otázka? Jsou psaná i nepsaná pravidla pro to, co smí hráči na hřišti nosit, ještě potřeba, nebo jde o přežitý anachronismus? Názory se různí, jisté ale je, že časy se mění – ať chceme nebo ne.

Když přede dvěma lety zvítězil Tyrell Hatton (na snímku) na BMW PGA Championship, jedné z vlajkových lodí European Tour, a zvedal nad hlavu trofej, nejčastějším tématem nebyly jeho rány železy nebo úspěšnost na greenech. Většina golfových fandů totiž řešila, že britský hráč si pro výhru dokráčel v docela obyčejné tmavomodré mikině s kapucí. Že takhle hráváte běžně? Možná, na prestižních turnajích ale donedávna platilo, že takhle nekonvenční úbor mívali hráči nanejvýš na tréninkové kolo.
„Měl jsem na výběr ze tří barev, tak jsem vyzkoušel všechny a na finálové kolo si vzal tu, která zahrála nejlíp," culil se Hatton, který už během turnaje na sociálních sítích požádal své příznivce, aby mu netradiční oděv ohodnotili. Většině se líbil, tam ovšem šlo o jeho fandy. Golfový svět byl trochu na rozpacích, a to i přesto, že první vlaštovky se objevily už dřív.

Častým experimentátorem je v tomto směru třeba Justin Thomas. Američan, který se už delší dobu pohybuje stabilně v elitní pětce světového žebříčku, si podobnou mikinu na sebe vzal už téhož roku v únoru při Genesis Invitational, a našlo se také pár odvážnějších golfistek, které stejný outfit vynesly na LPGA Tour. Jenže Hatton na sebe přitáhl mnohem větší pozornost, protože velký turnaj vyhrál. A reakce na sebe nenechaly čekat.
„Ještě před pár lety mě na jednom hřišti naháněli po ferveji, protože jsem na sobě neměl odpovídající ponožky," vzpomínal na Twitteru golfový publicista Dan Walker. Ten byl ještě smířlivý, jiní fandové ale pochopení neměli. „Mikina na golfovém hřišti? Co přijde příště, ustřižené džíny?" ptali se mnozí.

Angličanova reakce? „Je to zvláštní. Lidi to hodně rozdělilo, ale myslím, že je dobře, že se o tom mluví," krčil rameny. Od té doby startoval v podobném oblečení (angličtina pro něj má pojmenování „hoodie") už několikrát znovu a dá se říci, že už si na to média i příznivci zvykli. Znamená to, že bylo prolomeno jedno golfové tabu? Ne tak docela. Na mnoha místech si totiž ještě pořád na striktní dress code náramně potrpí.

Australský golfový komentátor Ewan Porter nedávno na sociálních sítích popsal, kterak jistého nejmenovaného známého hráče v prestižním melbournském klubu přiměli převléci značkové tričko, které by přitom asi většina z nás považovala za naprosto dostačující. Prohřešek? Nemělo „klasický" límeček, pouze takříkajíc stojáček. „Je mi líto, ale je to prostě absolutně neakceptovatelné, archaické pravidlo," pohoršoval se Porter.
A na sociálních sítích není sám, komu podobně rigidní přístup vadí. „Tyhle zvyklosti se musí změnit," míní také nejvlivnější golfová influencerka současnosti Paige Spiranac. Bývalá hráčka má na svém instagramovém účtu miliony followerů, bezpochyby i díky tomu, že často sdílí odvážné outfity, nezřídka pak dokonce na hřištích pózuje v bikinách. Nic podobného by sice na turnaje netahala, striktní dress code na LPGA jí ale vadí.

Podobně to vidí i její krajanka, na nejslavnější dámské túře stále aktivní Lexi Thompson. Ta se už před několika lety na svém twitterovém účtu nechala vyfotit v oblečení plném volánků a s deštníkem, celkově odkazujícím někam ke třicátým létům minulého století. „Dostala jsem svůj nový dress code, všechno je připraveno" připsala ironicky. Zcela vážně pak dodala, že vůbec nechápe, jak v takovém úboru vůbec dávné golfistky mohly hrát.

Dnešní oblečení držící se dress codu je samozřejmě pohodlné dostatečně, přesto mnohým nestačí držet se standardu. Už jednou zmíněný Justin Thomas šokoval letos mnohé konzervativnější diváky, když do prvního kola jubilejního 150. The Open na posvátné půdě v St. Andrews nastoupil nejen v mikině, ale také ve sportovních kalhotách připomínajících spíš tepláky na ranní jogging.
„Když si jdete zahrát rychlou devítku před dopolední posilovnou, budiž. Ale St. Andrews?" divili se jedni. „Nechají mě tam v něčem takovém hrát příští týden? Silně pochybuju," přidávali další.

Pravda, není úplně snadné si představit, že nechají pořadatelé světového golfistu číslo tři na prvním týčku upalovat zpátky do šatny se převléci. A jak vtipně podotkl jiný fanda, který se Američana zastával: „Kdyby tenhle ročník JT v tom outfitu vyhrál, příští rok tu máme pětadvacet dalších hráčů, kteří budou vypadat přesně takhle."
Otázka je, jestli si něco takového všichni přejí. Thomas ale v každém případě na rozdíl od Hattona nevyhrál, tudíž plíživou revoluci v golfovém oblékání o nic neurychlil. Zastavit ji ale patrně do budoucna stejně možné nebude.

Text: Lukáš Pařenica
Foto: Getty Images
Převzato z časopisu GOLF 11-12/2022