
Pozornost budí nejen svou postavou, bez tří centimetrů dvoumetrový Polák totiž začíná být postrachem všech golfistů na nejvyšším evropském okruhu. Vyzkoušel už také, jak chutná nejprestižnější profesionální okruh PGA Tour a klidně může snít i o Ryder Cupu. A třeba poslouží jako inspirace i českým hráčům toužícím proniknout do absolutní špičky.
Polský pionýr
V začátcích se Adrianova kariéra nijak dramaticky neliší od cesty, jakou dnes volí řada českých mladíků. Rodáka z německého Hamburgu, který se s rodiči do Polska vrátil ve svých dvou letech, přivedl ke golfu otec. Ten mu zároveň přinejmenším v prvních krocích vytvářel silné zázemí.
V devatenácti se přesunul do zámoří, kde hrál univerzitní golf a kde také v roce 2016 získal titul v obchodní a finanční sféře. „Odehrál jsem tehdy pár turnajů s Justinem Thomasem, Jonem Rahmem, Thomasem Pietersem nebo Matthiasem Schwabem. Ti všichni jsou přibližně mého věku a spolu jsme soupeřili na univerzitních turnajích nebo na Palmer Cupu. Rozhodně mi to pomohlo stát se lepším golfistou, protože jsme hráli na národní úrovni proti nejlepším hráčům. Získal jsem tím hodně zkušeností a také to byla dobrá příprava pro život na túře," vzpomíná na formativní roky.
Už tehdy, když reprezentoval v týmových soutěžích Polsko, vystrkoval růžky. V letech 2012, 2014 a 2016 startoval na Eisenhower Trophy, kde při poslední účasti skončil se svými spoluhráči osmý a v individuálním pořadí se vyšvihl na třetí místo.
Po tomto počinu přešel mezi profesionály, aby o rok později (2017) zkoušel štěstí na Challenge Tour. Druhé místo z Ras Al Khaimah Golf Challenge jej určitě povzbudilo, byť mělo hořkou příchuť v podobě neúspěšného play-off s Jensem Dantorpem. V konečném účtování uzavřel třetí desítku a pokračoval na okruhu, jenže o rok později jen jednou skončil v top ten a v celkovém hodnocení mu patřila až osmačtyřicátá pozice. Potud se jeho kariéra stále ještě až tak moc nelišila od českých profesionálů.
Zlom nastal v sezoně 2019, kdy své první dva starty na přelomu dubna a května proměnil v dělené sedmé místo. Povzbuzen těmito výsledky se přesunul na středoevropskou půdu. Dva podniky v řadě hostila Česká republika. Ten první na Zbraslavi ještě Meronkovi nastavil krutou tvář, ale na Kaskádě vyválčil skvělé třetí místo. A v září to přišlo – první vítězství na okruhu oslavil na Open de Portugal, a to jako první Polák v historii. Pátá pozice v celoročním žebříčku ho posunula o patro výš, rovněž jako prvního polského golfistu.
Tady stále můžeme hledat podobu s českým golfistou Ondřejem Lieserem, ale Adrian se nezastavil ani mezi evropskou smetánkou. V listopadu 2020 ve své premiérové sezoně na DP World Tour měl po 54 jamkách zaděláno na titul z Alfred Dunhill Championship, ale finálová runda skončila zklamáním. Po 76 ranách dělil druhé místo. Nicméně kartu udržel a pozvolna stoupal.
V další sezoně, pokud jde o výhru, vyšel znovu naprázdno, když opět skončil jednou druhý (Italian Open), ale přidal k tomu dvě třetí místa a ještě jedno umístění v desítce, ze dvou třetin také prošel cutem, což se projevilo i v konečném hodnocení sezony, kde se meziročně posunul o čtyřicet míst vzhůru. Celkovou devětatřicátou pozicí si vylepšil své osobní maximum.
Historický zápis
Povzbuzen vzestupem v sezoně 2021 pohyboval se od úvodních vystoupení v sezoně následující v popředí výsledkových listin. Do začátku června odehrál jedenáct turnajů a v nadpoloviční většině z nich skončil v desítce nejlepších – T4., T6., T3., T3., 6. a 3. Otázkou už tak začalo být nikoliv „zda", ale „kdy". Kdy se Adrian dočká?
A tím dnem D se stala neděle 3. července na Irish Open. K úspěchu ho dovedla čtyři povedená kola. První tři za 67, 67 a 68 úderů, ve finále předvedl svůj nejlepší výsledek v podobě 66 ran. Celkově kulatých mínus 20 a výhra o tři rány. Hodně cenný titul. Nejenže se do vítězné listiny zapsal jako první Polák, ale turnaj byl i velmi štědře dotovaný, takže si ukrojil bezmála 975 tisíc euro!
Cesta, jež začala v květnu 2010, kdy jej coby šestnáctiletého mladíka poprvé viděl švihový kouč Matthew Tipper, se svým způsobem završila. „Stál na pravé straně range," vzpomíná na první setkání Velšan, který šest let strávil v Asii jako zaměstnanec věhlasného kouče Davida Leadbettera. „Adrian byl poslední z mladíků, na které jsem se šel ten den podívat. Na konci range byl strom a přes něj pálil středním železem. Na můj vkus hrál moc vysoké rány, ale jejich zvuk prozrazoval, že si vede dobře. Zasahoval míček neuvěřitelně čistě."
A to mu vydrželo, na okruhu platí za jednoho z hráčů s nejlepším zásahem. Navíc se rychle zlepšoval i v dalších oblastech hry. Zejména ve skórování. Nejzásadnější však bylo proměnit všechna ta lepšící se čísla v titul. Podařilo se, ba co víc, ovládl jeden z prestižních podniků.
„Na okruhu je velmi těžké vyhrát," přiznal Meronk. „V tomto směru jsem si počínal jako většina jiných hráčů. Postupně jsem sbíral zkušenosti a blížil se tomu. Díky tomu jsem tak nějak tušil, co od toho mohu očekávat. Věděl jsem, že musím zůstat trpělivý, věřit své rutině, věřit sám sobě. To všechno mi pomohlo k tomu, abych se i ve finálovém kole cítil pohodlně. Přišlo to se všemi předchozími zkušenostmi, prostě se to sečetlo."
Adrian vyspěl, překonal pochyby, poučil se z předchozích chyb. „V minulosti jsem býval v turnajích nervózní, moc jsem na sebe tlačil, místo toho, abych dal všemu volný průběh. Přitom šlo o to dojít do pozice, ve které jsem už předtím několikrát byl. Jde o to, se do těchto pozic dostávat co nejčastěji. Pokud pak zahrajete dostatečně dobře, postačí to. Když ne, určitě dostanete další šanci," tvrdí odhodlaně.
„V každé výhře je i kousek štěstí, ale musíte se umět poučit z předchozích chyb. Tímto si musí projít každý velký hráč. Někdy navíc přijdou i těžké chvíle, kdy je snadné ztratit hlavu," doplňuje Meronkův kouč.
Adrian však příliš hlavu neztrácel a patrně se učil dobře a rychle. Ještě v témže kalendářním roce (avšak už v následující sezoně) přidal na Australian Open další titul, když přehrál o pět ran oblíbence domácích příznivců Adama Scotta. Oba tituly proložil mravenčí prací, stále bylo a je co pilovat. „Pracujeme na základech, ty jsou klíčové. Protože Adrian je hodně vysoký, neustále usilujeme o to, aby celý pohyb prováděl naprosto precizně," nechal Tipper nahlédnout do jejich kuchyně.
V dalším plánu se hodlají zaměřit na rány kolem greenů, podívat se na zoubek wedžím a skórovacím holím. „Chceme se co nejvíc přiblížit jamce. Adrian nebude světová klasa úplně ve všech aspektech, naším každodenním cílem nicméně zůstává zlepšit se alespoň o procento ve všech oblastech," zní z úst kouče.
Inspirace a smělé plány
Už teď je Meronk nejlepším hráčem země, v níž golf získává na popularitě. Dnes zde mají na třicet hřišť a zhruba 20 tisíc hráčů. „Začalo hodně juniorů," těší Adriana, který mladé adepty určitě vtáhl do dění. „Zaslechl jsem, že v mládežnické soutěži, v níž jsem kdysi začínal a hrálo nás tak čtyřicet, startují dnes víc než dvě stovky juniorů. Zájem roste, i když progres je zatím pomalý. Jsem si ale jistý, že má hra na túře rozvoji pomáhá. Jdeme správným směrem. O mém vítězství v Irsku se hodně psalo. Jsem za to rád, jsem na sebe pyšný a zároveň říkám, že budu pracovat tvrdě, abych si udržel pozici nejlepšího polského golfisty, i když konkurence poroste."
Poctivá práce Meronkovi dává také naději, že si své sny, nebo alespoň některé z nich, splní. Zanedlouho si odbude premiéru v Augustě na Masters, předvedl se už také na zámořské PGA Tour, kde na Honda Classic dělil 14. místo. Jeho další ambicí pak zůstává start v Ryder Cupu. „Musím se soustředit na svou hru, být konzistentní a hrát solidně. Mám před sebou ještě dlouhou cestu, účast v této týmové soutěži ovšem zůstává jedním z hlavních cílů. Vydám ze sebe všechno, abych se do týmu dostal," tvrdí odhodlaně muž, který už ví, jaké je to být ve své zemi golfovým průkopníkem.
Trpělivost, víra, rutina a poctivá práce. Meronkovy pilíře, jimiž podepřel svůj vzestup. Dovedou jej k zisku karty na PGA Tour? Tu si letos vyzvedne deset šťastlivců po konci sezony na DP World Tour a Adrian je rozhodně ve hře. „Ryder Cup bych si chtěl zahrát, ale nechci tlačit na pilu. Když budu konzistentně podávat dobré výkony, šanci mám, největším cílem je však PGA Tour. Věřím, že to není nereálný sen," míří polský obr v myšlenkách, možná ne už tolik vzdálených...
Text: Petra Prouzová, foto: Getty Images
Převzato z časopisu GOLF 3-4/2023
STRUČNÁ VIZITKA
ADRIAN MERONK
Datum narození: 31. května 1993
Místo narození: Hamburg, Německo
Pro od roku: 2016
Vstup na DP World Tour: 2020
Počet profesionálních výher: 3 (DP World Tour – 2, PGA of Australasia – 1, Challenge Tour – 1)
Umístění na světovém žebříčku (k 24. 3. 2023): 55.
Umístění v Race to Dubai (k 24. 3. 2023): 12.
Týmové soutěže: Hero Cup (2023)