Pondělí, 11 Květen 2020 10:58

Narodil se v USA, ale vyrůstal v Mexiku, které také reprezentuje na golfové mapě. Na PGA Tour sice dosud nevyhrál ani jeden turnaj, ovšem devětadvacetiletý Abraham Ancer má i tak spoustu fanoušků. Možná je to tím, že má svou vlastní značku tequily. A také si poprvé mohl zahrát na Masters... Na Instagramu Ancera sleduje více než 40 tisíc fanoušků. Na Twitteru má přes 13 tisíc followerů. A to na hráče, který ve své kariéře ovládl dosud jen dva turnaje, z toho jeden na PGA Tour of Australasia a druhý na Korn Ferry Tour, nejsou zrovna malá čísla. Že by za to opravdu mohla ta tequila? Anebo snad „spor" s Tigerem Woodsem, díky němu byl hodně na očích?

Dostal, co chtěl!
O co šlo? Blížil se prosincový Prezidentský pohár, když Ancer dostal na tiskové konferenci otázku, proti komu by si chtěl zahrát v nedělních singlech. Mexičan odpověděl tak, jak by odpověděli snad všichni ostatní. „Chtěl bych hrát proti Tigerovi. Vyhrát proti němu zápas v singlu by bylo něco výjimečného. Pravdou však je, že ve skutečnosti musíme udělat vše, co můžeme, abychom vyhráli," prohlašoval. Jenže mluvil ve španělštině a média jeho slova přebrala jinak, než měla. A tak Ancerovo vyjádření vyznělo docela vyzývavě.
Když se pak objevil v prvním nedělním singlu, tak proti němu hrající kapitán USA Woods postavil sám sebe. Utkání zvládl bez větších problémů a Mexičana „smázl" slovy: „Abe dostal, co chtěl." Američané od té doby vládli, průběh turnaje otočili a Prezidentský pohár nakonec získali na svou stranu.

Ancera porážka mrzela, stejně tak mu ale bylo líto, jak na něj všichni kvůli Woodsovi nahlíželi. „Poučil jsem se hodně nejen o samotném golfu, ale také o médiích a o tom, jak se může všechno otočit proti mně, když se překroutí slova, která jsem řekl. A možná Tiger ani neznal jejich původní význam," tvrdil při první příležitosti po Prezidentském poháru.
„Bylo nás tam dvanáct kluků, kteří jsme každý toužili po svém velkém souboji na velké scéně, jako byla tato. Samozřejmě jsem chtěl hrát se svým hrdinou z dětství Tigerem Woodsem," dodal. A taky se zpětně obhajoval: „Rozhodně to ode mě nebylo myšleno nijak vyzývavě nebo nafoukaně. Jen jsem si myslel, že by to pro mě mohla být dobrá zkušenost, což byla. Nehledě na výsledek, z toho zápasu jsem si hodně odnesl."

Jako v Disneylandu
Ancer se narodil na konci února roku 1994 v americkém Texasu, reprezentuje ale Mexiko, kam se s rodinou přestěhoval už jako malý. „Vyrůstal jsem v Mexiku, do té doby, než mi bylo patnáct," vzpomíná na dětství ve městě Reynosa. Mimochodem, to je jedno z nejnebezpečnějších příhraničních měst v celé zemi. I přesto tam stále bydlí jeho rodiče – Veronica a Abraham, který svého syna v Club Campestre de Reynosa přivedl ke golfu.
Vzal ho k němu, ještě když byl v plenkách. Golfovou hůl prý poprvé držel v ruce už ve třech letech. A když mu bylo deset, už porazil i svého tátu. Z Mexika pochází i celá jeho rodina. „Všichni mí přátelé vědí, že jsem Mexičan každým coulem. Pocházím z mexické rodiny, byl jsem vychováván v Mexiku a vždy jsem sám sebe považoval za Mexičana," hlásí pyšně.

Z Mexika se ale vrátil do USA, nejprve studoval na Odessa Junior College v Texasu a později navštěvoval univerzitu v Oklahomě. „Jsem velmi vděčný za příležitosti, které jsem měl v USA, ale stále se cítím mexicky," nezapomněl připomenout své kořeny. Během studií se mu dařilo, získal několik prestižních ocenění a v roce 2010 obdržel Jack Nicklaus Award, určenou pro nejlepšího národního juniorského vysokoškolského hráče roku. S legendárním Nicklausem se ostatně poté potkal i na Memorialu a nadšeně prý prohlásil, že je to stejné, jako kdyby navštívil Disneyland.

Titul pro rodinu
V roce 2013 se stal profesionálem a přes Web.com Tour (dnešní Korn Ferry Tour) pronikl až na elitní PGA Tour. „Vždy jsem snil o tom, že vyhraju turnaj na PGA Tour. Vyhrát tady by pro mě i Mexiko znamenalo opravdu hodně. Bylo by to jedinečné," uvedl v jednom z rozhovorů.
První Ancerova výhra přišla v roce 2015 na Nova Scotia Open z kalendáře Web.com Tour. „Na tuto chvíli jsem čekal," radoval se po triumfu. „Vítězství věnuju své rodině. Byli tady každý den mého života a tlačili mě, stejně tak jako mexický golf," dodal.

Premiérová sezona na PGA Tour se mu ale nevydařila, nejlépe skončil osmnáctý na FedEx St. Jude Classic a v celkovém pořadí FedEx Cupu obsadil až 190. příčku. Dokázal se však vrátit zpátky a v roce 2018 se poprvé v kariéře objevil i na některém z majorů.
Tehdy se představil na Open, jenže úvodní dvě kola mu moc nevyšla, takže neprošel cutem. V další sezoně však zaznamenal několik zdařilých výsledků a poprvé v kariéře pronikl do elitní stovky světového žebříčku. A pak uspěl na Emirates Australian Open ze série PGA Tour of Australasia.

Vědět o sobě dával i loni a sezonu ukončil na jednadvacátém místě FedEx Cupu. I díky tomu si zahrál v Prezidentském poháru a znovu zvýšil popularitu golfu v Mexiku. „Golf v naší zemi roste, ale do budoucna musíme usilovat o to, abychom tady měli více hráčů," uvědomuje si.

Milujeme tequilu
Devětadvacetiletý Abraham však o sobě nedává vědět jen na sportovním poli, ale ukazuje i dobrého obchodního ducha. Společně se svým obchodním partnerem Aronem Marquezem totiž podniká v tom, co je Mexičanům vlastní. Dostali na trh tequilu značky Flecha Azul a zdá se, že se jim vede dobře.
„Oba jsme Mexičané, oba milujeme tequilu. Tak jsme si řekli: Víš co? Pojďme to trochu rozjet. Od té doby na tom neustále pracujeme a jsme z naší tequily opravdu nadšení," chlubí se.

Ancer se taky snaží o to, aby na tequilu lidé nepohlíželi jako na alkohol, ze kterého jim ráno bude špatně. „Je to o odstraňování stigmat, které tequila má u většiny lidí už od studentských let. Dáte si hodně panáků, smícháte je s kde čím, a nakonec se pozvracíte. Pak se probudíte s nejhorší kocovinou na světě a říkáte si, jak vás ta tequila dostala. My se snažíme vytvářet kulturu, aby lidé pochopili, jak dobré pití to může být, když se správně pije. Můžu si dát pár drinků a ráno v sedm odpalovat míčky bez následků, což je úžasné," tvrdí.

Olympiáda? Jako major
Ve světě teď řádí nebezpečný koronavirus, který „odpískal" i spoustu sportovních akcí. Už po prvním kole kvůli němu bylo přerušeno The Players Championship a hrát se zatím nebude ani Masters. Všichni stále doufali, že se stihnou uspořádat letní olympijské hry v Tokiu, kde se mělo, stejně jako před čtyřmi lety v Riu de Janeiru, bojovat taky o medaile.
Zlato obhajuje Justin Rose, ovšem moc rád by o sobě dal vědět i Ancer. „Už se na to hrozně těším. Každou šanci, kdy mohu hrát za svou zemi nebo tým, si hodně užívám. Myslím, že to bude další skvělý zážitek," vyhlíží zápolení pod pěti olympijskými kruhy hráč, jehož inspirují také dvě slavné mexické golfistky, Lorena Ochoa a Gaby Lopez.
„Lorena Ochoa pro nás byla něčím úžasným a inspirovala mnoho lidí, včetně mě. Díky ní jsme si uvědomili, že i někdo z Mexika se může stát světovou jedničkou. Doufám, že mohu dokázat něco podobného," přeje si.

Abraham však do Tokia nepojede jen na výlet a zasoutěžit si, ambiciózní Mexičan totiž doufá, že se mu povede zaútočit i na medaili. A nejlépe hned na zlato. Zatímco někteří golfisté před čtyřmi lety nebrali olympijský turnaj příliš vážně, Ancer ho přirovnal dokonce k majoru.
„Možná bych ho považoval za pátý major. Určitě je jedním z nich," tvrdí přesvědčivě. „Je to jiné, protože jsem nevyrůstal s tím, že bych přemýšlel o olympijském golfu. Nikdy jsem nebyl jeho součástí, ale teď, když to je možné, znamená to pro mě opravdu hodně," dodal golfista, jenž v polovině března figuroval na 29. místě světového žebříčku. Nezbývá než doufat, že mu koronavirus o olympijský sen dovolí bojovat. I když aktuálně si na to kvůli přesunutí olympiády na rok 2021 musí nejen Abraham počkat.

Převzato z časopisu Golf 4/2020
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
ABRAHAM ANCER
Datum narození: 27. února 1991
Místo narození: McAllen, Texas, USA
Pro od roku: 2013
Vstup na PGA Tour: 2016
Počet profesionálních výher: 2 (Korn Ferry Tour – 1, PGA Tour of Australasia – 1)
Umístění na světovém žebříčku (k 20. 3. 2020): 29.
Umístění ve FedEx Cupu (k 20. 3. 2020): 25.