Sobota, 21 Říjen 2023 00:00

Golf je především o konzistenci. Čím konzistentněji hrajete, tím snazší je potom hra. Platí to pro všechny fáze hry, ale základem je vytvořit konzistentní a opakovatelný švih. Zní to sice jednoduše, ale tak snadné to není. To ostatně poznal a poznává každý golfista.

Zopakovat povedený švih prostě tak snadné není. Při každé ráně totiž vstupuje do hry řada proměnných, které výslednou ránu ovlivní. Platí to při ranách železy, stejně jako například driverem. A ačkoliv ovládnout golfový švih při hře driverem nemusí být vždy snadné, právě v tomto případě existuje jedna proměnná, kterou můžete nastavit úplně přesně pokaždé.

O co jde? O nastavení výšky natýčkovaného míčku. To, jak vysoko si míček při drivu natýčkujete může mít zásadní vliv na výslednou ránu. Ostatně, každý z golfistů někdy zažil tzv. Gagarina, tedy ránu, kdy míček nabral mnohem víc výškových, než délkových metrů. Nebo naopak přízemní ránu, která se zasekla poměrně rychle v hustém rafu.

Takže, jak vysoko si při drivu natýčkovat? Pokud čekáte univerzální odpověď, pak taková neexistuje. Ale určitě se vyplatí vyrazit na driving a trochu experimentovat s výškou, do jaké si míček natýčkujeme. Vyzkoušíte a uvidíte, co pro vás švih funguje nejlépe.
V podstatě existují, tedy aspoň zkušených golfových trenérů, tři základní polohy – vysoké natýčkování, kdy sahá horní plocha hlavy hole zhruba do poloviny míčku, střední, kdy horní okraj míčku lícuje s horní částí hlavy hole, a nízké, kdy je míček uprostřed úderovém plochy hlavy driveru.

Potom záleží na úhlu úderové plochy driveru, v jakém hráč zasahuje míček. Ale to nejlépe poznáte sami, experimentujte a sami uvidíte, co je pro váš švih nejlepší.

Připravil: Alois Žatkuliak