Neděle, 03 Leden 2021 00:00

Albatros může být stěhovavý, může mít hodnotu mínus tři nebo mít dvě „S" na konci. Časopis Golf ale není ornitologický magazín, takže první verzi můžeme rovnou vyloučit. Ta druhá varianta – na dvě rány zahraný par pět – už je našemu tradičnímu obsahu mnohem blíž. Albatross. Relativně vzato ptačí mládě, ale má se dost pěkně k světu. Letos desetiletý produkt z dílny designéra Keithe Prestona stihl hostit Ladies European Tour i European Tour. Ženskou sérii v letech 2011 a 2012 (Raiffeisenbank Prague Golf Masters), D+D Real Czech Masters pak šest let v řadě od roku 2014 do roku 2019. Tuto sérii přerušila až pandemie a velký jarní lockdown. Právě tak jako přísun zahraniční klientely, na kterou je Albatross Golf Resort primárně orientován. Za pomyslným kniplem Albatrossu sedí generální ředitel Stanislav Lisner. S mužem, který mohl dnes klidně z Čáslavi vzlétat v Gripenu na záchytné lety, jsme se sešli v jeho kanceláři. Povídali jsme si o všem. Třeba o tom, proč je kvalita na prvním místě, jak s tím pomáhá European Tour a taky že kvalita není nikdy zadarmo. I o restauraci. Přesně ve chvíli, kdy ji letos podruhé zavřeli na základě vládních nařízení.

Co má pro vás větší přínos, ženský, nebo mužský profesionální golf?

V tomhle máme jasno. Ale na začátku všeho bylo rozhodnutí, že Albatross dostaneme na evropskou golfovou mapu. Nejlepší prostředek bude vždycky nějaký event a u něj musí být televize. A tohle bezezbytku nabízí profesionální turnaj. Bohužel pro ženy ten mužský golf je víc. Přímý přenos do sto sedmdesáti zemí světa? O tom si může LET nechat jenom zdát.

Vidí to podobně i vaše okolí?

Když přijde řeč na profesionální golf a srovnávání zmíněného, pokládám stejnou otázku. Všichni, ať už jsou to členové klubu nebo návštěvníci, na ni buď neumí odpovědět vůbec, nebo jen částečně. Ptám se, jestli dokáží vyjmenovat pět hráček Ladies European Tour.

Předpokládám, že si ověřujete, jestli spolupořádání European Tour nese očekávanou odezvu.

Ověřujeme a nese. Ten nejjednodušší ukazatel zvýšeného zájmu je třeba enormní nárůst návštěvnosti našich internetových stránek před, hlavně pak během, ale i po turnaji. To, že se turnaj hraje přímo na okraji Prahy, je další benefit. Dokonce i to, že zahraniční klientele nabídnete stejný hotel, který je pro hráče European Tour oficiální. A oni pak „žijí příběh", který je naprosto stejný jako příběh vítězů.

Má takový profesionální turnaj nějaká negativa? Pamatuji si, že pan Šimáně na tiskovce při otevření resortu byl rezolutně proti organizaci profesionálního golfového turnaje...

Tak asi tím jediným a největším negativem je fakt, že hřiště je zavřeno na jedenáct dní pro členy klubu i ostatní green fee hráče. Povrchy dostanou nejvíc zabrat jen na odpalištích, zejména pak u tříparů. Naštěstí máme pět odpališť na každé jamce, která pro běžnou hru nevyužíváme, takže s tím si poradíme. Musíme třeba přesít odpaliště na drivingu, to zabere nejvíc času na zahojení, ale to je akceptovatelná položka. Jenže ještě jsme se nedostali k dalším výhodám, které turnaj European Tour nese.

Co nám ve výčtu chybí?

Spolupráce s European Tour Destinations.

Co si pod tím čtenář má představit? Je to, lidově řečeno, označení místa, kde se túra hrála?

Jde o mnohem komplexnější soubor nástrojů přímé spolupráce a možnost využít jej zpětně pro zkvalitnění služeb, které nabízíte. Jde o byznys, který má svoji hodnotu. Dva roky jsme se rozmýšleli, jestli do něj půjdeme. Nakonec ty rozsáhlé možnosti posunovat kvalitu výš a výš převládly a dnes nelitujeme, že jsme součástí skvělého setu hřišť. Konkrétně dvaceti devíti. Z celého světa.

Jak konkrétně členství v ETD funguje?

Tak například ve Wenthworthu vám ETD doslova až pod nos přivede sedmnáct hlavních a největších hráčů trhu golfových operátorů ve Velké Británii. Máte možnost si nejenom vyměnit vizitku a pozdravit se. Třeba tohle je skvělá pomoc při vaší cestě za povědomím evropských golfistů. Další. Na IGTM, prakticky největším veletrhu golfových destinací a operátorů, má ETD stánek, kde propaguje své členy. Na prémiovém místě, v prémiové velikosti. Ale nejenom pro jeho velikost a umístění ho prakticky všichni vyhledávají a navštěvují. Je to v první řadě kvůli prémiovému obsahu, který nabízí.

Společností, které sdružují víc golfových resortů do jedné nabídky, bude asi víc...

Určitě. ETD patří k nejlepším proto, že v jejím čele stojí manažeři světového formátu a kvalit. Jde například o bývalého ředitele Montgomerie Golf Club v Dubaji nebo třeba ředitele Belfry. Esa oboru. Ale ono to není jenom o tom být v nabídce. Celá ETD, vedení i členské destinace se snaží úzkou a velice konkrétní spoluprací rozvíjet standardy celé skupiny.

Žádná vnitřní konkurence, nevraživost?

Pokud dokážete vnímat výsledky čtyř ročních mystery shoppingů a porovnání dat, která z nich vždy vypadnou, jednak vůči předchozím výsledkům testování resortu, ale také se třemi náhodně vybranými členy, jako skvělý nástroj na řízení procesů a kvality nabízených služeb, dostanete do ruky mocný nástroj, který vám úžasně poslouží. Pokud tedy s takovým skvělým nástrojem máte chuť pracovat a neberete ho jen jako nějaký newsletter... Taky se čtyřikrát za rok se zástupci ETD setkáváme, abychom si vyměnili konkrétní poznatky, které se přímo váží k dané oblasti se specifickými rysy. Jinak vypadá služba poskytovaná v Dubaji a jinak v Česku.

Co máte konkrétně na mysli?

No já tady na Albatrossu nebudu mít nikdy člověka, který bude pomáhat s parkováním přijíždějícím hostům. Ani někoho, kdo bude celý den pečovat o interiér šaten. Protože tyhle dvě konkrétní pozice, které jsou v Dubaji běžné, prostě v našem prostředí nebudou ani vyžadovány, ani efektivně fungovat, natož přinášet konkrétní benefit.

Když to tak poslouchám a vnímám tep dnešní doby, právě jste zavřeli restauraci. Jak se letos, kromě toho, že D+D Real Czech Masters bylo zrušeno, podepisují všechny ty restrikce a lockdowny na chodu a profitu?

Na jaře, při prvním, jsme měli relativně štěstí, že se všechno odehrávalo v době, kdy sezona sotva startovala. Jak už bylo řečeno, cílíme také na zahraničního hosta, a na toho bylo ještě hodně brzy. I tak jsme udělali nějaká logická opatření. Nemohli jsme si dovolit hřiště kompletně opustit a jít domů. Greenkeepera těžko pošlete na home office, že. Třeba jsme tým rozdělili na dvě půlky. A všechno řídili tak, aby se ty dvě půlky vůbec nepotkaly.

Chytré...

Nezbytné. Na home office ale ti, co mohli, stejně přešli. Včetně mě. Taky u nás došlo na snížené platy. Tenhle rok se neodvíjel úplně dobře. Právě rozhodnutí orientovat se na zahraničního golfistu přináší větší ztráty. Česká klientela je částečně sanuje, ale opravdu jen částečně. Zahraniční golfista totiž utratí nejen za fíčko, ale i v restauraci, nakoupí v pro shopu. Také jsme přišli o pár domluvených turnajů bez náhrady. Není totiž kdy je nahradit.

Třeba o European Tour.

Tak to nám naopak relativně pomohlo. Protože jsme jedenáct dní mohli naše hřiště prodávat. Jinak by bylo, v uvozovkách, jenom zavřené. No a osobně jsem se taky v srpnu vyspal víc než obvykle. Ty první dva roky, kdy jsme se společně s Petrem Dědkem a jeho týmem museli spoustu věcí učit, upravovat, za pochodu ladit, ty byly opravdu vyčerpávající. Porady o půlnoci, které končily v jednu, ve dvě... Teď už všechno skvěle běží a spolupráce je vynikající. Ale i tak to, samozřejmě, je týden, kdy všichni pracují s mnohem větším nasazením.

Připravovali jste se na vrchol sezony, greenkeeper měl už všechno nářadí nabroušené, a konec, který přišel, mimochodem, relativně dost brzy před samotným turnajem.

Je jedno, kdy rozhodnutí padlo. Prostě padlo. A taky se ukázalo, že nebylo předčasné. K tomu greenkeeperovi. V posledních letech, při kontrolní návštěvě, ředitel European Tour – ať to byl Miguel Vidaor nebo David Williams – konstatoval, že můžeme hrát klidně hned zítra. Tohle je pro nás další důkaz toho, že věci dotahujeme a děláme kvalitně. A abych dokázal, jak je členství v ETD synergické v mnoha, třeba i nečekaných ohledech. Ben Lovett je, pardon za ten výraz, produkt spolupráce s European Tour a European Tour Destinations. Když jsme se dostali do situace, že jsme se potřebovali poohlédnout po novém course managerovi, pomohli nám s kontaktem a realizací schůzky právě lidé z ET a ETD.

Při Pro-Am turnaji, organizovaném při desátém výročí otevření, bylo hřiště v úžasném stavu.

Ben pracoval sedm let na The Montgomerie Maxx Royal Golf v tureckém Beleku. Přijel, my se zeptali, co si myslí o problému, který nás trápil. Co by s ním udělal, kdyby byl u kormidla. Líbil se nám, to kormidlo v roce 2017 dostal a osobně si myslím, že hřiště dostalo nový impuls.

Není divu, že u vás trénují české špičky. Dokonce se objevil i další zahraniční elitní hráč.

Nejenom zahraniční, a když už jsme u zahraničí, tak nejenom jeden. Do našeho týmu přibývají i hráči české elity. Vašek Tichý, Hynek Groh. Letos přibyl Julien Brun. Ten skončil celkově druhý na ProGolf Tour a v rankingu European Challenge Tour je konkrétně dnes dvacátý pátý. Jenže to není všechno. Do týmu vstoupil také Haydn Porteous, vítěz D+D Real Czech Masters z roku 2017. Neměl, především kvůli covidu, nejlepší rok. A pevně věříme, že díky podmínkám u nás dožene ztráty, které tříměsíční pauza napáchala. K našemu skvělému a zkušenému týmu trenérů se přidal také Marek Nový nebo Petr Nič.

Co je ten magnet? Co k vám hráče, které jste jmenoval, táhne?

Zázemí. Tréninkové plochy a jejich kvalita. Podmínky. Kvalita hřiště. Kde máte možnost hrát den co den na hřišti, které je de facto připraveno na profesionální turnaj?

Co od nich čekáte?

Takhle to není postavené. Aniž bychom něco takového definovali, už se nám spolupráce rozšiřuje tam, kde je to víc, než jenom vítáno. Třeba Julien, Michal Pospíšil nebo Jakub Bareš. Kolik hodin ti tři tráví se členy. Co pro základnu umí uspořádat a vymyslet. Nás v první řadě těší, zase to musím zopakovat, že kvalita, na které si tak zakládáme, táhne nejenom zahraniční klientelu, ale i skvělé hráče. A to táhne nahoru i členy klubu. Včetně našich členů juniorských týmů. Už si dovolím tvrdit, že máme v každé kategorii převis hráčů a na místo v A-týmu bude příští rok potřeba zřejmě kladný handicap.

Když už jsme u členů klubu, jak funguje?

Já nechci, aby ta odpověď vyzněla nabubřele. Nebo aby byla nepochopena. Zkusím to. Pro nás klub není tím nejvýznamnějším příjmem financí. Proto se snažíme, taky společně se členy klubu, aby mezi nimi vládla v první řadě dobrá nálada a přátelské vztahy. Klub na Albatrossu nikdy nebude mít víc než nějakých, řekněme, čtyři sta členů. Protože chceme, aby se na každého člena dostalo stejným dílem z naší péče a snahy. Snažíme se pořádat dostatek klubových akcí, tradiční mistrovství klubu nevyjímajíc. Včetně všelijakých zábavných formátů na start a závěr roku. Snažíme se vytvářet příležitosti k tomu, aby se členové potkávali. To se nám tu víc, tu méně daří.

Za ta léta, co se u vás hraje ET, došlo i na úpravy.

Do úprav už bylo investováno přes sto milionů korun. Ty největší ale vidět nejsou. Hodně jsme investovali do záchytu vody. Zvětšení původní nádrže z šedesáti tisíc na sto deset tisíc kubíků i výstavba nové vedle dvanáctky, která má třicet tisíc kubíků. Celkem jsme šli z šedesáti na sto čtyřicet tisíc. Přibyla kaskáda křížící jamky deset, jedna a dvanáct. Velký redesign greenu šestnáctky, který nastartoval Rory Sabbatini tím, že nám v neděli po turnaji začal malovat svoji představu rovnou do jeho birdie karty, přinesl této jamce první místo v kategorii jamka roku 2017 podle výsledků čtenářské Ankety magazínu GOLF DIGEST C&S. A – na to jsme vůbec nejvíc hrdí – v roce 2019 se naše hřiště propracovalo, jako první české hřiště vůbec, mezi Top100 kontinentálních golfových evropských hřišť. Všechny nové úpravy nijak neodsunuly původní design. Pořád nabízíme tak rozsáhlou paletu odpališť, že si u nás zahraje hráč jakékoliv výkonnosti. Albatross není ani nudně rovný, ani fyzicky neúnosně namáhavý. Myslíme si, že je to skvělý balanc všeho. Aktivního odpočinku, pohodové hry a zároveň výzev.

Je pro vás Oaks Prague nepříjemná konkurence?

Není, právě naopak. Partner. Pokud chcete mít úspěch u zahraniční klientely, nemůžete nabízet jen jedno hřiště. Potřebujete balíček. Pro takovou nabídku je Oaks jako stvořený a spolupráce funguje. A pak je tady pořád otázka kvality. My vítáme Oaks Prague jako dalšího partnera pro kultivaci golfového prostředí. Můžeme soupeřit o hráče nebo o promotéry turnajů, to ale výše zmíněné roviny spolupráce nijak neovlivňuje.

Albatross nepatří mezi nejlevnější produkty...

Ani nechce. My chceme udržet ceny tam, kde jsou. S vědomím, že klient musí dostat za nadprůměrnou cenu nadprůměrnou službu. To se nám, myslím, daří. Kvalitní výrobek nebo služby nikdy nesmí snížit svoji hodnotu pod obvyklou cenu kvality druhé kategorie. To je naše cenová politika, to je náš marketing a náš přístup ke golfovému zákazníkovi. Odráží se to třeba i v partnerovi provozujícím restauraci. KOGO je rozhodně kvalitní značka na českém trhu, tedy kvalitní partner. Jídla připravují mistři oboru. Jeden z „našich" kuchařů pracoval pro Gordona Ramseyho, druhý je skutečným mistrem – České republiky v přípravě sushi. Musím k tomu dodat, že nerozumím některým komentářům a reakcím, jaké jsem zaslechl. Klientům se nelíbí naše ceny, ale přitom jsou ochotni ve Španělsku zaplatit za pouhé jedno fee sto padesát i víc euro? Zvláštní...

Finále. Jak bude vypadat rok 2021?

To je dobrá otázka. Snad už bude všechno, jak bývalo. Jinak je těžké cokoliv plánovat. Ale já jsem optimista. Takže D+D Real Czech Masters jako vrchol roku, druhý ročník Pro-Am, který byl letos velmi úspěšně vnímán, s tím, že bychom chtěli, aby se stal součástí túry organizované českou PGA. Opět víme, co posuneme kousek dopředu. A těšíme se, že v roce 2021 bude na hřišti od začátku až do konce sezony živo.

albatross-il-250

Převzato z časopisu GOLF 11-12/2020
Za rozhovor děkuje Ivana Jonová
Foto: Archiv Albatross, Stanislav Lisner