
Občas o golfu uslyšíte nebo se dočtete, že je to ze všech sportů nejvěrnější kopie našeho života. Nebo že má schopnost odkrýt naše skryté vlastnosti a tajemství naší osobnosti. Inu, zdá se mi, že na jedné straně by golf měl zůstat hravou hrou, ale současně již pátou desítku let sem tam objevuji, že má i tajemné stránky. Teprve po jejich pochopení golfista dozrává. Pokud vás to tajemství zajímá, pojednává o tom mimo jiné film Sedm dní v Utopii.
„Uslyšíš za sebou slovo: To je ta cesta, jděte po ní, ať budete chtít doprava nebo doleva."
Izajáš 30:21
O pojmu „utopie" se dozvíte například definici, že „je to představa ideální lidské společnosti, obce nebo státu. Slovo vytvořil anglický humanistický myslitel Thomas More jako název své knihy Utopie z roku 1516. V širším významu označuje něco žádoucího, i když neskutečného a možná nedosažitelného". Film „Sedm dní v Utopii", který natočil americký režisér Matt Russell, si vypůjčil jméno Utopia pro zapadlé místo v Texasu, ale jeho poselství nepatří k věcem nedosažitelným. Při troše snahy a myšlení si lze z té venkovské díry v Texasu odnést díky onomu filmu cenné poučení.
Film byl natočen podle knihy „Golf's Sacred Journey: Seven Days at the Links of Utopia. Její autor, sportovní psycholog Dr. David Lamar Cook, v ní popsal několik cest, jak je možné se od mlácení do míčku dopracovat k hraní golfu, který je nejen v synergii s naší osobností, ale rovněž dokáže odolat tlakům nepřízně počasí, osudu a sportovního soupeření. Autorům filmu se podle mého názoru podařilo přenést cesty k těm tajemstvím na plátno.
Před lety jsem napsal pro tento časopis článek, ve kterém jsem upozorňoval na podobnosti mezi golfem a bojovými uměními, jako jsou například judo a karate. Nebyla to z mé strany jen teorie, prošel jsem tu cestu od zmíněných bojových umění až ke golfu. A když jsem se ohlížel, tak jsem zjistil, že oba zdánlivě rozdílné druhy sportů spojuje jedna důležitá shoda: adept karate či golfu může ovládat veškerou dostupnou techniku, ale nikdy se nestane mistrem, dokud neodhalí velmi jemná tajemství, která se skrývají hluboko v duši. Obě zdánlivě rozdílná sportovní odvětví vedou k mistrovství pouze a jedině, když technika je dovršena spirituálním cítěním a chápáním.
Doporučuji, abyste se na Youtube podívali na film „Sedm dní v Utopii". Já jsem u něj zažil něco podobného, co předtím u prvního dílu filmu Karate Kid, kde moudrý sensei pan Miyagi učí svého žáka Daniela skryté vnitřní rozměry karate. Velmi podobné je to ve filmu z texaské vesničky Utopia, kde se bývalý golfista Johnny Crawford ujme zoufalého mladého začínajícího profesionála Lucase, který žalostně vyhořel v turnaji, kde na poslední jamce zahrál 14 ran. Potom zabloudil v pustinách Texasu, a když se vyhýbal býkovi, vážně poškodil svůj vůz.
Musí zůstat sedm dnů v Utopii. A když ho začne Johnny Crawford seznamovat se skrytými tajemstvími golfu, zažívá mladý Lucas stejné překvapení jako Daniel v případě karate. Oba moudří staří muži nezačali jejich výuku výkladem a drilem techniky. Začali svým žákům odhalovat něco nekonečně důležitějšího.
Technika je jen část golfu
Americký spisovatel a nadšený golfista John Updike byl přesvědčen, že „golfový švih je jako kufr, do kterého se většina lidí snaží nacpat příliš mnoho věcí". Legendární Bobby Jones zase tvrdil, že „nejlepší golfový švih je takový, u kterého hráč vůbec nemyslí". I když se jejich názory zdají protichůdné, pravdu měli oba.
Nikdo se nestane mistrem golfu jen prostřednictvím desítek tisíc míčků odehraných z cvičného odpaliště. Pokud se adept golfu nezačne zabývat širším kontextem této hry a vztahem jeho osobnosti k ní, nezáleží na tom, kolik míčků odehraje a kolik mozolů si odnese. Bude to tělesná výchova bez nadějí na vzestup a pochopení fines této hry. A právě o tom se můžete poučit z filmu „Sedm dní v Utopii" a možná najít i nějaké poučení pro sebe.
První den výuky při nucené zastávce v Utopii starý Johnny Crawford ve skvělém podání Roberta Duvalla učí zoufalého mladého golfistu první tajemství. Dá mu zápisník, do kterého má popsat vše, co dělá během přípravy na golf, při tréninku, při hře. Proč drží hůl, jak ji drží, jaký je každý důvod a smysl jeho počínání. Lucas se diví a učitel mu říká: „První důležitý krok v golfu je najít svou vlastní hru a důvody, proč jí věřit. Když ti chybí přesvědčení a pochopení toho, co děláš, tvá sebedůvěra může být snadno nahlodána."
Ani druhý den se překvapený Lucas nedočkal obvyklého tréninku. Johnny ho vzal na řeku, kde musel chytat z vratké lodi ryby na umělou mušku. Stalo se mu logicky to samé, co mně při chytání na mušku z loďky v chilské Patagonii – spadl do vody. Učitel shrnul tuto lekci golfu: „Vše, co skutečně potřebuješ, je správný rytmus, rovnováha a trpělivost. Musíš se naučit zklidnit svoji mysl a soustředit se spíše na vnímání a cítění než na výsledek. Abys mohl zůstat v rovnováze, musíš se naučit zvládat své emoce."
Třetího dne se Lucas na lekci opozdí a vidí, že Johnny připravil plátna, štětce a barvy. Johnny po něm chce, aby namaloval obraz, na kterém zachytí silný strom, který stojí mezi nimi a greenem a za tím stromem míček ve skoro nehratelné pozici. A ať namaluje také, jakou by zvolil křivku při záchranné ráně zpoza stromu na green. Lekci pak učitel shrne slovy: „Snaž se v životě nechodit nikam pozdě. Čas je příliš vzácný na to, abychom ho mařili. V golfu před obtížnou ranou napřed namaluj dráhu míčku ve svém vnitřním vidění. Tělo to převezme a provede."
Dalšího dne Johnny učí mladého Lucase, proč si vážit tradice a pravdy. Následujícího dne o tom, že golfista, který chce soutěžit, musí být připraven na nečekané zvraty a překvapení. A potom strategii: See it, feel it, trust it! A od toho dne si Lucas začne značit míčky písmeny STF: pohleď na to, prociť to a pak tomu věř!
Nebudu už dále prozrazovat všechny taje toho filmu. Podívejte se na něj. Jen snad dodám, že je jedno, jaký bude váš motiv a cesta k prozření, že pouze mechanický golf bez duchovní dimenze je jen banální tělocvik.
Vím, že se v posledních letech stává populární mentální koučink. Jeho prodavači se snaží některé poučky a hesla přenést z komerční sféry i do golfu. Pokoušejí se tvrdit, že když si budete namlouvat, že jste silní a lepší než ostatní, budete vítězit. Možná jednou nebo dvakrát. Skutečná vnitřní síla a golfové mistroství se však nedají získat z nějakého kurzu nebo článku. Cesta k nim je dlouhá a vede přes upřímnost a sebepoznání. A ne každý má odvahu a sílu zjistit, kdo je.
Převzato z časopisu GOLF 11-12/2021
Text: Ondřej Kašina