
V golfu je mnoho termínů, které mohou leckoho vést k zamyšlení, proč se právě takové názvy a slova používají? Člověk se může klidně ptát i na to, kde a jak vlastně vzniklo slovo golf? Stejně jako na to, proč je v golfovém slovníku tolik ptáků.
Jen pro upřesnění, birdie, tedy pták, je jamka jednu ránu pod par. Dvě pod par je eagle, tedy orel. A nadmíru vzácný jev, tedy tři rány pod par je albatros. Nebo, proč se při nepřesné ráně nese nad golfovým hřištěm pokřik: fore! Vydejme se po stopách tohoto varovného volání, které z úst někdy vypustil nejspíš úplně každý golfista...
A ještě jedno upozornění. Jakmile zaslechnete volání fore, není to povel k tomu, abyste se kolem sebe začali rozhlížet. Naopak, mnohem bezpečnější je se skrčit a krýt si hlavu. To proto, že zásah golfovým projektilem může být hodně bolestivý. A když po zásahu odejdete jen s boulí, nebo modřinou, můžete ještě mluvit o štěstí.
Kde tedy vznikl pokřik fore. Tady je několik teorií, které přinesly The Irish Times...
Jedna z nich zahrnuje to, čemu se říká forecaddies. V počátku golfu posílali hráči forecaddies na místa, kam předpokládali, že jejich rána dopadne. Když pak golfista míček odpálil, volal fore, aby pozorovateli vyslanému dopředu avizoval, že míček letí a aby si dávali pozor.
Méně častou teorií je poangličtěné slovo „faugh". Toto slovo se používá v irském bowlingu, a když hráči volají „faugh a ballach", znamená to „uvolnit cestu".
První teorie je podle všeho nejblíž pravdě a vzniku volání fore, nicméně, Irish Times, že slovo fore se používalo dříve i ve vojenské sféře. Když dělostřelci stříleli a měli před sebou své vlastní muže, křičeli fore, aby varovali své spolubojovníky, že jejich směrem letí ostrá munice. A je možné, že golfisté si slovo fore převzali od vojáků.
K poslední možnosti se například přiklání i zámořská golfová asociace USGA. Ta uvádí, že slovo fore je skotského původu a je zkrácenou verzí slova before, nebo afore. Jde o staré skotské varování, znamenající v podstatě „dívej se dopředu". A nejspíš vzniklo ve vojenských kruzích jako už zmíněné varování dělostřelců pro vojáky v předsunutých liniích. A golfisté pokřik v 18. století jednoduše převzali.
Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage