
Kdo začal s golfem už zhruba před třiceti lety, možná už si nepamatuje, že se golfové míčky vyráběly a dodávaly na trh v různých velikostech. Že nevěříte? Ale ano. Je to pravda. Před rokem 1990 totiž organizace USGA a R&A, které jsou pravidlovými autoritami, měly rozdílné předpisy o velikosti golfového míčku.
Jaké? USGA nařizovala minimální průměr míčku 1,68 palce (4,2672 cm), zatímco R&A povolovalo průměr míčku o něco menší, konkrétně 1,62 palce (4,1148 cm). Na první pohled se to nezdá moc, ale „britský" míček byl natolik populární, že ho většina amerických golfistů začala používat při The Open. Vycházelo to z přesvědčení, že menší míček není tak náchylný na vítr a snadněji se dostane do jamky.
Rozdíl mezi oběma míčky není nijak velký, jen necelé dva milimetry, ale pokud budete držet v ruce míček standardní velikosti 1,68 palce a menší s průměrem 1,62, určitě ten rozdíl zaznamenáte. Menší míčky jsou stále v nabídce třeba na eBay.
Až v roce 1990 došlo mezi USGA a R&A k dohodě a sjednocení pravidla o velikosti míčku na průměru 1,68 palce. Zajímavé ale je, že omezení platí pro minimální velikost, nikoliv pro maximální. Někteří výrobci dokonce experimentovali s většími průměry míčků, například s velikostí 1,74 palce, ale i věda prokázala, že větší golfové míčky prostě nelétají tak daleko, jak menší se stejnou hmotností.
Když už je řeč o hmotnosti, moderní míčky mohou vážit maximálně 1,62 unce, tedy 45,92619 gramu, ale neexistuje požadavek na minimální hmotnost. A je fakt, že různé míčky mají i různou hmotnost, která se ale liší jen o desetiny, či setiny unce.
Na rozdíl od velikosti a hmotnosti USGA nijak neomezuje tvar ani počty dimplů, tedy dolíčků, na míčku. Pravidla ale vyžadují symetrické umístění dolíčků, aby nedocházelo k ovlivnění směru letu míčku.
Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage