
Konec toho starého a začátek nového roku je tradičně obdobím, které provází i naše více, či méně smělá a odvážná předsevzetí. Mezi ta golfová patří například i to, že se stanu lepším hráčem, že uberu pár ran... Jenže někdy je od slov k činům hodně daleko. Platí to i v golfu. To proto, že hrát golf není ani trochu snadné fyzicky a technicky, ale především ho zvládnout mentálně.
Ne nadarmo kdysi legendární Bobby Jones prohlásil, že golf je hra, která se hraje na hřišti velkém pět palců, což je vzdálenost mezi ušima. To proto, že ovládnout myšlení a emoce je leckdy obtížnější, než ovládat své hole a švih na hřišti. Když se nepovede pár úderů, je potom nadmíru těžké udržet ve hře i svou hlavu.
Když se nějaká ta rána tu a tam nepovede, je to odpustitelné. Ostatně, i to nejlepší profesionálové občas takovou nepovedenou ránu předvedou, a to tráví na hřišti a při tréninky každodenně hodiny a hodiny. Ano, nepovedená rána znamená horší skóre, ale mnohem víc ran dokážete ztratit kvůli špatným rozhodnutím.
A to platí především v okamžicích, kdy se rozhodnete hrát rány, které jsou většinou za hranicí vašich možností. „Často vidím amatéry, kteří se snaží hrát rány, které nemají natrénované. Snaží se zahrát úder, ve kterém si nejsou jisti. Většinou to skončí neúspěšně," potvrdil i Kevin Sprecher, jeden z trenérů patřících do skupiny Golf Top 100 v USA.
Je to samozřejmě výzva zkusit zahrát ránu, kterou předvedl nedávno profík v televizi, ale v drtivé většině to končí katastrofou. Takže rada zní: hrajte jen rány, které jste trénovali, které máte vyzkoušené. I za cenu toho, že rána bude kratší, že se nedostanete druhou ranou na green, že si ještě před vodní překážkou raději přihrajete. Zkrátka, nesnažte se být hrdinou.
Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage