
Podle kalendáře je už letošní léto minulostí, před námi je podzim, který sebou přináší změny, s nimiž je třeba při podzimním golfu počítat. A nejde pouze o spadané listí na hřišti, kratší dny a rozdílné teploty po ránu a odpoledne. S čím je tedy ještě třeba počítat a jak upravit svou hru, abychom si i na podzim na golfu užili maximálně? Možná přijde vhod pár „podzimních" tipů od těch nejpovolanějších, od profesionálních trenérů, jejichž rady jsme posbírali a dali dohromady...
Na první pohled zdánlivá maličkost, ale podzim sebou přináší nejen ranní mlhy, ale také vydatnější rosu. A také dešťové přeháňky zanechají hřiště delší čas mokré. A jak ovlivní hru ranní rosa?
Podle expertů poměrně zásadně. A nejde jen o délku ran. Rosa dokáže délku ran výrazně zkrátit, takže obecně řečeno platí, že je dobré vzít železo o jedno delší, než hrajete obvykle. Do hry totiž vstupuje i nižší teplota a i ta má vliv na délku ran.
Rosa ale ovlivňuje i kontakt hole s míčkem. Jakmile se dostane voda mezi míček a hlavu hole, snižuje se tření a to má dopad na délku i směr ran. Proto je důležité před ranou z týčka míček osušit a totéž platí pro hlavu hole. A tu udržujte v suchu i kdekoliv jinde na hřišti. Voda a rosa hrají i zásadní roli, pokud váš míček skončí v roughu. Zvyšuje se tím pravděpodobnost tzv. flieru, tedy rány, která doletí mnohem dál, než jste předpokládali.
Rosa na greenu pak zásadně zpomalí rychlost patů. Nicméně to se může s postupným vysycháním greenů rychle měnit, takže i s tím se musí při podzimním golfu počítat.
Změny teploty hrají také roli. Obecně se udává, že rozdíl 10 stupňů v teplotě vzduchu se rovná dvěma metrů v délce ran. Když k tomu připočtete oblečení, které přece jen může bránit v dokonalém pohybu a švihu, může být rozdíl v délce ran mezi ránem a odpolednem klidně pět až šest metrů.
S klesajícími teplotami je dobrým nápadem hrát s měkčím míčkem a místo klasických bílých sáhnout po barevných, které lze najít ve spadaném listí o něco snadněji. Rozhodně dobrým nápadem je vyrazit na golf v nepromokavých botách a do bagu přibalit náhradní pár rukavic, které pomohou udržet ruce v teple a suchu.
Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage