Sobota, 23 Září 2023 00:00

Chyby ke golfu patří. Tak to prostě je. Nevyvarují se jim ani ti nejlepší z nejlepších, natož potom rekreační golfisté. Některé z chyb, kterých se při golfu dopouštíme, jsou z kategorie jen těžko kontrolovatelných, ale jsou chyby, které jdou přímo za námi. A vůbec nejhorší jsou ty, které amatérští hráči „vyrobí" ještě před začátkem kole, ještě předtím, než poprvé švihnou holí.

A jakých chybách je řeč? Jak už bylo řečeno, každý golfista dělá chyby. I profíci. Ti se ale dokáží ze svých chyb poučit a udělat vše proto, aby se už neopakovaly. To ostatně dělá velké hráče ještě většími.

V případě rekreačních hráčů jsou možnosti náprav chyb sice poněkud omezenější, ale na některých jde přece jen zapracovat. Patří totiž do kategorie tzv. zbytečných.
Příklad? Jdete si zahrát golfovou rundu, ale na hřiště dorazíte na poslední chvíli. Jen tak tak doběhnete na odpaliště první jamky, nekoncentrovaní, s myšlenkami ještě bůhvíkde. Není divu, že pak rány nepříjemně rychle naskakují... Rada je jednoduchá: nechte si vždycky pár minut časovou rezervu.

I druhý příklad souvisí s příjezdem na hřiště na poslední chvíli, byť přece jen o pár minut dřív, takže ještě zbyde nějaký ten prostor pro přípravu. Třeba deset patnáct minut, Není to moc, ale potom je důležité, jak těch pár minut vyplnit, abyste přešli z pracovního režimu na golfový. Dopřejte si pár minut na rozehřátí, rozcvičení a pár cvičných švihů.

Profesionálové mají svou pravidelnou rutinu, kterou si projdou před každým soutěžním kolem a které věnují potřebný čas. Ten amatérům leckdy chybí, a tak je to potom takříkajíc styl „šup, šup a honem na týčko". Někdo si i zaskočí na driving a odpálí pár drivů, nicméně golfoví odborníci v tomto směru doporučují si spíš vyzkoušet pár ran krátkými železy, pár chipů wedgemi a také několik patů. Právě ošizený trénink patování na greenu vás potom stojí bolestně hodně ran.

Každý golfista vstupuje do soutěžního kola, ať už turnajového, nebo s přáteli, s touhou ubrat co nejvíc ran. Když ale nemáte žádný konkrétní herní plán, půjde to jen těžko. Takže rada zní: připravte si pro dané kolo na daném hřišti svůj herní plán.
Jak na to? Chcete například zahrát 80 ran, nebo méně, což v podstatě znamená, že musíte zahrát deset parů a osm jamek za bogey. Proto je dobré ještě před prvním úderem vědět, co vás na hřišti čeká, jak hrát tříparové, nebo naopak pětiparové jamky. Znát délky svých holí a zvolit takovou strategii, abyste se dokázali vyhýbat chybám.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage