
Jak přežít zimní přestávku, aniž byste zamířili do teplejších končin, a neztratit nic ze své sportovní formy? To je pro golfisty složitý rébus. Hráčům z okolí Třince se však nově nabízí řešení v podobě GOLF ARÉNY TŘINEC. Co všechno v ní najdete nebo komu bude sloužit, o tom se ochotně rozpovídal její ředitel Erik Palkovský.
Kdy se zrodily první myšlenky na vybudování arény a kdo byl iniciátorem? Jak dlouho trvalo, než se myšlenku podařilo přetavit v realitu?
Myšlenka na vybudování haly pro trénink v zimních podmínkách se v hlavě pana majitele Jána Modera zrodila již před 14 lety. Zhruba před třemi roky se pak podařilo získat budovu, která v padesátých letech minulého století sloužila jako záložní výtopna pro část Třince. Budova ovšem od devadesátých let chátrala, čímž byla její záchrana po technické stránce velmi náročná. Její historickou podobu se povedlo do velké míry zachovat a tím propojit moderní styl s minulostí.
Jakým největším překážkám jste během výstavby čelili?
Překážek bylo několik. Cílem bylo zachránit co nejvíce z původní stavby, což ovšem nebylo vůbec jednoduché. Na druhou stranu původní stavba byla stavěna dle válečných norem, takže stěny jsou vyztuženy čtyřikrát tolik, než je tomu dnes. Sami jsme se přesvědčili o téměř nerozbitelnosti původních stěn.
Komu všemu bude zařízení sloužit?
Misí arény je vychovat olympionika, takže cílena je především na mladé golfové talenty a výkonnostní hráče. Chceme také bojovat proti stereotypu, že golf je nedostupný sport, a ukázat krásu golfu i lidem, kteří ho nikdy nehráli. Na negolfisty budeme cílit interaktivními hrami, které přináší Trackman simulátory. Lidé se díky tomu mohou golfem pobavit bez stresu, že jim rány nelétají tak daleko jako profesionálům.
Co všechno zde najdeme, jaké služby aréna nabízí?
V aréně můžeme najít pět simulátorů, založených na technologii Trackman. Simulátory jsou ve velmi širokých kójích, takže hráči mohou bezstarostně švihat s plným rozsahem celého švihu. Dva simulátory disponují vysokorychlostními kamerami pro efektivní analýzu švihu v reálném čase. V hale bude působit minimálně pět trenérů, kteří s analýzou rádi pomohou.
Pro trénink puttování zde můžete využít technologii PuttView. Systém PuttView umožňuje vizualizaci trajektorie míče na greenu, díky čemuž hráči mohou okamžitě vidět ideální linii puttu. Animace na povrchu greenu ukazují, jak by se míč měl pohybovat, což pomáhá lepšímu pochopení, jak hrát za různých podmínek. Interaktivní hry pomohou zpříjemnit trénink mladším hráčům a vypěstovat v nich zdravou soutěživost.
Krátkou hra lze trénovat v prostoru, který je unikátní vysokým stropem. Díky tomu hráči mohou trénovat kompletní škálu úderů, včetně flop shotů. Zároveň green svou speciální podložkou respektuje spin míčku a chová se velmi podobně jako ve venkovním prostředí.
Naleznete zde také workoutovou posilovnu a reálný písek, takže hráči v zimě neztratí cit a budou velmi dobře připraveni na letní sezonu.
Jak chcete halu využívat v letním období?
V letním období hala najde, ve spolupráci s místními základními školami, využití pro školní tělesnou výchovu dětí, abychom potenciálně rekrutovali nové talenty. Pro veřejnost bude hala zavřena. Budeme rádi, když si široká veřejnost přenese nabyté dovednosti z GOLF ARÉNY na partnerské, velmi kvalitní sedmadvacetijamkové hřiště v Ropici.
Už jste prozradil, že vaší vizí je vychovat budoucího olympionika, můžete tuto myšlenku přiblížit?
Děti a výkonnostní hráči TCM GC Třinec budou platit pouze symbolický poplatek, aby měli možnost trénovat od rána do večera. Tato skutečnost navazuje na naši strategii a misi. Zároveň budeme velmi rádi, pokud zaujmeme i reprezentační výběry, které by zde chtěly absolvovat svou zimní přípravu.
Jak široká je základna talentů?
Tréninkové centrum mládeže GC Třinec čítá zhruba 80 hráčů. Věříme, že postupem času se bude toto číslo jen zvyšovat.
Jakým způsobem jste provázání s GC Třinec?
Spolupráce je velmi intenzivní, jelikož máme stejný cíl. Sám jsem členem extraligového kádru GC Třinec, tudíž mi na rozvoji talentů záleží dvojnásob. Myšlenka indoor golfové haly už před 14 lety vznikala jako podpora GC Třinec a na tom se postupem času nic nezměnilo.
Vedle výkonnostního golfu tu máme i rekreační hráče? Co nabídnete této skupině hráčů?
Kromě posilovny budou všechny možnosti, které hala přináší, otevřeny i pro veřejnost. Na druhou stranu rekreačním hráčům budeme chtít nabídnout zejména turnaje a zimní ligy na simulátorech. Zábavu jistě podpoří i velmi kvalitní bar, který bude k dispozici i pro negolfovou veřejnost.
Technologie a zařízení hrají ve sportu stále větší roli. Jak vidíte budoucnost jejich využití v indooru ve sportu, který je vesměs vnímaný jako outdoorový? Jaké jsou aktuální trendy v této oblasti a vidíte zde potenciál pro další růst?
Dnešní technologie pomohou trénink golfu velmi přiblížit hře venku. Výhodu určitě vidím v tom, že dnes nebude potřeba jezdit tak často do teplých krajů, ale bude možné velmi kvalitně potrénovat v hale. Nemyslím si, že bychom se dostali do bodu, kdy by indoorový golf nahradil ten outdoorový, což ani není cílem. Golf venku totiž přináší několik pozitivních aspektů, kterým nelze konkurovat. Naším cílem je přivést co nejvíce lidí ke golfu, aby se následně v letních měsících bavili na golfovém hřišti v Ropici.
Za rozhovor děkuje Petra Prouzová
Foto: Archiv Erika Palkovského
Převzato z časopisu GOLF 1-2/2025