
Golfový míček je jediným vybavením, které použijete při každém úderu během hry. Takže logicky vzato, vyplatí se najít takový, který bude pro vaši hru ten nejlepší. Na trhu existuje spousta značek a bezpočet druhů míčků, takže nalézt ten pravý není zase až tak snadné. Proto je dobré něco o míčcích vědět, abyste měli náskok, ještě než sáhnete pro hotovost do své peněženky, nebo pro platební kartu.
1. Konstrukce míčků
Na výběr je pět typů míčků a každý je speciálně navržený pro určitý styl hry. Od jednovrstvého až po novinku posledních let, kterou jsou pětivrstvé míčky.
Jednovrstvé jsou ty nejjednodušší, nejčastěji používané na drivingu. Jsou také nejlevnější a nelétají tak daleko, jako vícevrstvé míčky. Dvouvrstvé míčky jsou oblíbenou kombinací trvanlivosti a vzdálenosti, třívrstvé zase umožňují více spinu a lepší kontrolu kolem greenů. Čtyřvrstvé k větší kontrole a lepšímu pocitu přidávají i vzdálenost. Pět vrstev je relativně nový koncept určený k optimalizaci hry od drivingu, přes dlouhá, střední a krátká železa až po wedge.
2. Dimply
Dimply snižují odpor vzduchu při letu a zvedají míček do vzduchu. Říká se, že jestliže jádro je motorem míčku, jsou dimply jeho křídly. Hladký míček odpálený špičkovým profesionálem uletí zhruba jen polovinu vzdálenosti než míček s dimply.
Většina míčků má zhruba 250 až 500 dolíčků s průměrnou hloubkou 0,010 palce. Změna hloubky o pouhých 0,0001 palce znamená radikální rozdíl nejen v trajektorii míčku, ale i délce rány.
3. Komprese
Komprese je míra toho, nakolik se míček stlačí a zdeformuje po zásahu úderovou plochou hlavy hole. Stručně a zjednodušeně řečeno platí, že čím víc se míček stlačí, tím dál letí. Většina míčků má udávanou kompresi mezi 40 až 100.
Míčky s nižší kompresí bývají měkčí a snáze se stlačují. Umožňují tím začátečníkům s pomalejším švihem dosahovat delší rány. Míče s vyšší kompresí jsou tvrdší a používají je lepší hráči s vysokou rychlostí švihu, aby dosáhli velké vzdálenosti a měli lepší kontrolu.
Míče s vyšší kompresí jsou tvrdší a jsou používány lepšími hráči, kteří dokáží vytvořit rychlejší rychlost odpalu, aby stále dosáhli vzdálenosti a zároveň získali lepší kontrolu. V chladnějším počasí bude míček s vyšší kompresí působit spíš jako kámen, proto je lepší sáhnout po míčku s nižší kompresí. I kvůli lepšímu citu pro míček.
4. Pocit
Pocit je ovlivněný především konstrukcí míčků. Pohybují se ve škále od měkkých, přes pevné až po tvrdé. V tomto případě záleží především na individuálním pocitu každého hráče.
5. Spin
Golfové míčky se vyrábějí buď s nízkým, středním nebo vysokým spinem, nebo chcete-li schopností rotace. Míčky s nízkým spinem mají tendenci snižovat boční rotaci ran, což přináší rovné rány a delší doběh. Naopak míčky s vysokým spinem umožňují lepší modelování tvaru rány a lepší kontrolu hry kolem greenů.
6. Značka míčku
Různí výrobci upřednostňují různé faktory. Liší se třeba i počet a tvar dimplů, ale v tomto případě jde leckdy spíš i psychologický faktor. Zkrátka, někomu se pocitově lépe hraje s Titleistem, jinému s Bridgestonem, nebo úplně jinou značkou. Když takový míček najdete, držte se ho.
Připravil: Alois Žatkuliak