
Každý, kdo hraje golf, tak tuhle otázku někomu položil, nebo ji naopak od někoho zcela jistě dostal: Jaký máš handicap? Od sjednocení a spuštění Světového handicapové systému v lednu 2020 už nějaký pátek uplynul. Od té doby se golfový handicap vypočítává automaticky tak, že z posledních dvaceti odehraných kol se bere osm nejlepších rozdílů ve skóre. Obecně se amatérští golfisté rozdělují do tří různých handicapových skupin – s nízkým, středním a vysokým handicapem. Za hráče s nízkým handicapem jsou obecně považováni ti s HCP 1 až 9, střední handicapy tvoří hráči s HCP 10 až 19, zatímco všichni s HCP nad 20 se řadí do skupiny vysokých handicapů.
Pro většinu hráčů, kteří se do golfu pustili s nadšením, odhodlání a vervou, je velice častou metou dosažení jednociferného HCP. Jak ale vypadá rozložení „sil" v současném amatérském golfu? Která ze skupin je nejpočetnější?
Celosvětově taková statistika sice neexistuje, ale zajímavý může být i pohled do USA. Podle nedávno zveřejněné analýzy USGA je průměrný handicapový index u mužů 14,2 a u žen 28,7.
Mezi muži tvoří nejpočetnější skupinu – téměř 50 procent – hráči se středním handicapem 10-19, zatímco jen něco málo přes 30 procent jsou hráči s nízkým HCP. Ve střední kategorii je zhruba 27 % hráčů s HCP od 10 do 14,9 a 22 % s HCP 15 do 19,9.
Mezi ženami je rozvrstvení poněkud odlišné – prakticky 80 procent hráček patří do skupiny hráček s vysokým HCP, přičemž zhruba 53 procent hráček má HCP nad 30. A naopak jen asi 16 procent se pak do kategorie středních HCP.
Golf je ale velice přesná hra, takže jen málokdy golfista na dotaz o výši svého HCP odpoví, že je nízký, střední, nebo vysoký, ale v drtivé většině případů vyřkne konkrétní číslo. Jak jste na tom vy a do jaké skupiny patříte?
Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage