Pátek, 12 Leden 2024 00:00

I zimní měsíce, které golfu v českých podmínkách nepřejí, se dají využít k tomu, abychom se na jaře vrátili na hřiště lepší, silnější a rychlejší. Může to být klidně i jedno z novoročních předsevzetí. Jak na to? Zkuste cvičit a pravidelně se hýbat. Budete na tom lépe fyzicky i psychicky a zlepší se i váš golf. V čem a jak?

Prevence zranění
Silový trénink a cvičení pomáhá vybudovat pevnější tělo, které si pak dokáže lépe poradit nejen s golfovým švihem, ale vylepší stabilitu a napomůže omezit, nebo úplně zlikvidovat bolesti v dolní části zad. A každý golfista dobře ví, že s bolestmi a zdravotními neduhy golf hrát nelze.

Dlouhověkost
Golf je se dá hrát i ve vysokém věku, ale musí se tomu trochu napomoci. Trénink a cvičení napomůže tomu, aby tělo bylo odolnější, aby podávalo lepší výkony a lépe regenerovalo. To znamená, že si golf můžete užívat déle a hrát i ve vyšším věku.

Větší vzdálenosti
Silnější a funkční svaly jsou klíčem k vyšší rychlosti a delším ranám. Umožní totiž švihat rychleji a navíc s kontrolou přesnosti a stability. Delší rány znamenají i to, že do greenu budete hrát kratší rány a s tím přichází i větší přesnost při jejich zasahování. A to zase zvyšuje šanci proměňování patů. A méně patů, méně ran.

Technické změny
Způsob, jakým šviháme holí, ovlivňuje řada faktorů: koordinace, technické dovednosti, schopnosti a možnosti těla. Jakékoliv fyzické omezení, či snížená pohyblivost ovlivní váš švih. Cvičení a trénink může zlepšit koordinaci, rozsah pohybu, stabilitu i sílu, a to vše může mít pozitivní dopady na váš švih.

Užívání si golfu
Důvod proč většina lidí hraje golf, je potěšení ze hry. Ten pocit, když odehrajete povedené kolo, je k nezaplacení. A když se nepovede kolo, stačí někdy povedená poslední rána. Být zdravotně fit je ale základem. Lepší fyzička znamená delší rány, nižší skóre a předcházení zranění. A velkou pravděpodobnost, že budete hrát nejen lépe, ale také déle a déle si také golf užijete.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage